GRUDNIOWY SPEKTAKL KOŁA TEATRALNEGO

Po wielu przygotowaniach i próbach koło teatralne „Na deskach szkolnej sceny” wystawiło spektakl, wariacje na temat powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. W tym przedstawieniu młodzi artyści pragnęli nie tylko przybliżyć odbiorcom utwór Henryka Sienkiewicza, ale również skłonić do refleksji nad tym, jak „(…) nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności”. Nie tylko poprzez słowa, lecz także przez ruch i taniec aktorzy chcieli ukazać świat przedstawiony w powieści.

W spektaklu widzimy role zakochanych w sobie Ligii i Winicjusza, którzy mieszkają w starożytnym Rzymie podczas prześladowania chrześcijan. Obserwujemy Petroniusza, przyjaciela Winicjusza zakochanego w Eunice i z niewolnicy zamieniającego dziewczynę w panią.

Są Akte i Pomoponia Grecyna – opiekunki i przyjaciółki Ligii. Jest także Nazariusz, który w spektaklu jest łącznikiem między Ligią a Winicjuszem. Chilon  z kolei to symbol zdrady, za którą trzeba zapłacić – wyrzutami sumienia. Są też inne  postacie, bohaterowie epizodyczni, jednak równie ważni, grani przez aktorów z wielkim trudem i poświęceniem. Należeli do nich strażnicy więzienni Ligii, dwórki i słudzy pary cesarskiej – Popei Sabiny i Nerona. Te dwie postacie sprawują władzę w starożytnym Rzymie ogarniętym zewsząd niebezpieczeństwami. Cesarz jest zakochany w sobie i swojej kiepskiej poezji, natomiast Augusta to zazdrosna o swój tytuł i wszędzie widząca zagrożenie niegodziwa kobieta. Te postacie – czarne charaktery i wzory szlachetności – pokazują rzeczywistość i straszliwe realia prześladowań w starożytnym Rzymie, które oczom widzów starało się wiernie pokazać koło teatralne „Na deskach szkolnej sceny”.