szkoła podstawowa joanna mola

Szkolne wydarzenia


ROK SZKOLNY 2023/2024

MARZEC

MISTERIUM

W Wielką Środę w naszej szkole klasy 5a i 5b oraz gościnnie uczeń z klasy 7b wystawili Misterium, które miało na celu wprowadzenie społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości w atmosferę nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

zdjęcia

 

 

WIELKANOCNY KIERMASZ

24 marca odbył się coroczny Wielkanocny kiermasz, na którym można było nabyć ozdoby świąteczne własnoręcznie wykonane przez uczniów oraz pyszne ciasta i słodkości, przygotowane przez Rodziców. Podziękowania dla wszystkich zaangażowanym w to przedsięwzięcie: rodziców, wolontariuszy, nauczycieli i pracowników szkoły. 
Uczestnikom kiermaszu serdecznie dziękujemy za serce i ofiarność
zdjęcia
 

SPOTKANIE MISYJNE

W dniu 15.03.2024 r. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie misyjne. Tym razem gościem była siostra klawerianka, Bożena Najbar. Pracuje ona w Wydziale Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Sama też bierze udział w wyjazdach misyjnych do różnych krajów. Podczas spotkania Siostra opowiadała o codziennym życiu mieszkańców Peru, zwyczajach, jakie tam panują i tym, czym zajmują się misjonarze. Pod koniec spotkania uczniowie mogli przymierzyć barwne peruwiańskie stroje i nabyć różnego rodzaju pamiątki.

zdjęcia

WYJŚCIE KOŁA HISTORYCZNEGO

W ubiegłą sobotę nasze koło historyczne zawitało do Muzeum Żywego Obwarzanka. Poznaliśmy historię krakowskiego przysmaku i mogliśmy spróbować swoich sił w „tworzeniu” obwarzanków. Było bardzo smacznie.

 

zdjęcia

 

 

SPOTKANIE ZE ŚWIECKIMI MISJONARZAMI

Uczniowie klas 6b,6a oraz 7a w dniu 07.03 brali udział w spotkaniu z świeckimi misjonarzami z Wolontariatu Misyjnego Salwator. Misjonarze opowiadali nam o swojej codziennej pracy, o cechach, którymi powinien kierować  się każdy misjonarz. Sami uczniowie poprzez pracę w grupach mogli odkryć jak ważna jest umiejętność pracy w zespole. Była to niewątpliwie ciekawa lekcja, która pozwoliła każdemu i każdej z nas przypomnieć sobie, że misjonarzem może być każdy.

Nie potrzeba specjalnych umiejętności, ale czasem wystarczy uśmiech, miłe słowo do drugiego, to nic nie kosztuje, a może uczynić nas lepszymi ludźmi.

zdjęcia

LUTY

ZAJĘCIA WARSZTATOWO - PROFILAKTYCZNE DLA KLAS 7 - 8

6 lutego w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowo-profilaktyczne dla klas 7 i 8-mych prowadzone przez pracownika Urzędu Skarbowego nt. „Hazard -  Nie daj się wciągnąć!”. Podczas spotkania zwrócono uczniom uwagę na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych wśród dzieci i młodzieży oraz problemami, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier (uzależnienie, problemy finansowe, izolacja społeczna).

zdjęcia

STYCZEŃ

Z WIZYTĄ W KAWIARNI „PSIA KAWKA”

25.01.2024r. dziesięcioro uczniów klasy 3b wraz z wychowawcą świetlicy, otworzyło w sali nr. 7 kawiarnie o nazwie „PSIA KAWKA”. Szkolne ławki zamieniły się w kawiarniane stoliki. W całej szkole pachniało ciastami, goframi oraz parzoną kawą i herbatą. W progu kawiarni czekali już uczniowie, którzy z pełnym zaangażowaniem pełnili role kelnerów. Poziom przygotowania tej inicjatywny, przerósł wszystkich zaproszonych gości. Do kawiarni, prócz Dyrekcji i nauczycieli, zaproszeni zostali również uczniowie z pozostałych grup świetlicowych wraz z wychowawcami. Menu było bardzo bogate i wszyscy zachwalali przysmaki. Zebrane datki, w wysokości 157 zł, dzieci postanowiły przekazać na jedno z krakowskich schronisk dla zwierząt. Gratulujemy naszym uczniom z klasy 3b pomysłowości i serca, które włożyli w ten pomysł i jego realizację.

zdjęcia

GOŚCINNY WYSTĘP SZKOLNEGO KOŁA TEATRALNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 119 W KRAKOWIE

25 stycznia członkowie szkolnego koła teatralnego udali się do Szkoły Podstawowej nr 119 w Krakowie, by przed swoimi rówieśnikami odegrać spektakl „Quo vadis”. Przedsięwzięcie to było dla naszych aktorów wielką przyjemnością, ale też sporym wyzwaniem. Wyposażeni w rekwizyty, stroje, dekoracje i dobre humory pojawiliśmy się na miejscu już wcześnie rano. „Zbudowaliśmy” scenę i rozpoczęliśmy próby, a o 9.50 odegraliśmy pierwszy spektakl. Został przyjęty z wielkim entuzjazmem i nagrodzony gromkimi brawami, co dodało nam sił przed kolejnym występem. Po odegraniu dwóch spektakli i  wysłuchaniu pozytywnych recenzji publiczności w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Doświadczenie gry przed nieznaną publicznością i w nowym miejscu z pewnością zaprocentuje przy pracach nad kolejnym spektaklem, na który już teraz serdecznie zapraszamy!

zdjęcia

WYSTĘP KOŁA TEATRALNEGO - "CUDACZKI"

"Ach, co za noc!"

„Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan” - co roku Ewangelia św. Łukasza przytacza wspomnienie narodzin Jezusa Chrystusa – wydarzenia o ogromnym znaczeniu w historii ludzkości. Grudniowe święta mają wyjątkową zdolność zatrzymania na chwilę całego świata.

Radość Narodzin przeżywaliśmy w naszej szkole ponownie w czwartek 18 stycznia, a wszystko za sprawą młodych aktorów koła teatralnego „Cudaczki”. Zaprezentowali oni na scenie historię niezwykłej betlejemskiej nocy, z perspektywy różnych postaci. Przedstawienie „Ach, co za noc”, nie tylko ukazywało Boże Narodzenie, ale podkreślało, co idzie za tym wydarzeniem – niegasnąca nadzieja, dla wszystkich.

Niezwykłe połączenie wrażliwości i humoru zostało znakomicie zaprezentowane przez uczniów. Piękne kostiumy, oprawa muzyczna,a przede wszystkim gra aktorska napełniły nasze serca czystą radością i zanurzyły w prawdziwą istotę Świąt Bożego Narodzenia. Pięknie ukazane zostały ponadczasowe wartości: miłość, dobroć i nadzieja.

Gratulujemy naszym artystom pięknego występu, a Wszystkim życzymy, by radość i nadzieja płynące z Narodzenia Pana nigdy nie gasły!

zdjęcia

MUZEUM CZARTORYSKICH  - WYJŚCIE KLAS 8

23 i 24 stycznia klasy ósme miały okazję wyjść do Muzeum Książąt Czartoryskich na lekcję muzealną pt."Co z tą Damą? Gdzie ten Rembrandt?" Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sztuką polską, jak również orientalną z bogatych zbiorów muzeum.

Najciekawszym punktem programu była oczywiście "Dama z gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci.
 
zdjęcia
 
 

TEATR FUTURART

W wtorek 16 stycznia uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć gościnne spektakle w języku angielskim Teatru FuturArt.

Klasy 1-4 obejrzały spektakl pt.: "The Adventures of Rose and Nick: Nick's Birthday" - niezwykłą opowieść o księżniczce Róży i krasnoludku Nicku, którzy wyruszyli na wyprawę w poszukiwaniu składników do tortu urodzinowego dla Nicka.Sztuka ta była wyjątkowa, ponieważ 75% dialogów odbyła się w języku angielskim. Uczniowie mieli okazję również brać czynny udział w przedstawieniu.

 

Z kolei klasy 5-8 oglądały spektakl pt.”Little Prince”. Była to niecodzienna odsłona lektury szkolnej “Mały Książę” opowiadającej o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Całość przedstawiona jako opowieść w scenografii starego strychu z autorska muzyką. Sztuka została odegrana przez aktorów w całości w języku angielskim. 

Uczniowie śledzili z uwagą oba przedstawienia i była to dla nich na pewno praktyczna lekcja języka angielskiego. 

zdjęcia

SPOTKANIE Z S. SYMEONĄ Z KAMERUNU

          12 stycznia 2024 r. naszą szkołę odwiedziła siostra Symeona pochodząca z Kamerunu. Misjonarka należy do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana,  obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. W czasie spotkania siostra opowiadała nam o swoim kraju,  zwyczajach  jakie tam panują i tym, czym zajmują się misjonarze. Zobaczyliśmy bardzo ciekawe zdjęcia przedstawiające życie ludzi, ich codzienną pracę. Siostra przypomniała nam, aby być wdzięcznym za to, co mamy. Na koniec  siostra zaśpiewała piosenkę w swoim ojczystym języku przy akompaniamencie bębenka. Mamy nadzieję, że jej wizyta zaowocuje w naszej szkole i uwrażliwi nas wszystkich na potrzeby drugiego człowieka.

zdjęcia

 WYJŚCIA KOŁA HISTORYCZNEGO

Ostatnie dwa wyjścia uczestników koła historycznego????

Muzeum PRL w Nowej Hucie gdzie zwiedzaliśmy wystawę „ Trzepaki, Reksio, Atari”.

Pałac Krzysztofory, w którym obejrzeliśmy wystawę „ Kraków od początku bez końca”.

zdjęcia

 

GRUDNIOWY SPEKTAKL KOŁA TEATRALNEGO

Po wielu przygotowaniach i próbach koło teatralne „Na deskach szkolnej sceny” wystawiło spektakl, wariacje na temat powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. W tym przedstawieniu młodzi artyści pragnęli nie tylko przybliżyć odbiorcom utwór Henryka Sienkiewicza, ale również skłonić do refleksji nad tym, jak „(…) nasze czyny za życia brzmią echem w wieczności”. Nie tylko poprzez słowa, lecz także przez ruch i taniec aktorzy chcieli ukazać świat przedstawiony w powieści.

W spektaklu widzimy role zakochanych w sobie Ligii i Winicjusza, którzy mieszkają w starożytnym Rzymie podczas prześladowania chrześcijan. Obserwujemy Petroniusza, przyjaciela Winicjusza zakochanego w Eunice i z niewolnicy zamieniającego dziewczynę w panią.

Są Akte i Pomoponia Grecyna – opiekunki i przyjaciółki Ligii. Jest także Nazariusz, który w spektaklu jest łącznikiem między Ligią a Winicjuszem. Chilon  z kolei to symbol zdrady, za którą trzeba zapłacić – wyrzutami sumienia. Są też inne  postacie, bohaterowie epizodyczni, jednak równie ważni, grani przez aktorów z wielkim trudem i poświęceniem. Należeli do nich strażnicy więzienni Ligii, dwórki i słudzy pary cesarskiej – Popei Sabiny i Nerona. Te dwie postacie sprawują władzę w starożytnym Rzymie ogarniętym zewsząd niebezpieczeństwami. Cesarz jest zakochany w sobie i swojej kiepskiej poezji, natomiast Augusta to zazdrosna o swój tytuł i wszędzie widząca zagrożenie niegodziwa kobieta. Te postacie – czarne charaktery i wzory szlachetności – pokazują rzeczywistość i straszliwe realia prześladowań w starożytnym Rzymie, które oczom widzów starało się wiernie pokazać koło teatralne „Na deskach szkolnej sceny”.

zdjęcia

GRUDZIEŃ

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

17 grudnia odbył się coroczny Kiermasz bożonarodzeniowy, organizowany przez Radę Rodziców i Szkołę. Rodzice przygotowali pyszne wypieki i słodkości, a  nauczyciele z uczniami zadbali o piękne rękodzieło i ozdoby świąteczne.
Dziękujemy księdzu Proboszczowi Kazimierzowi Kijasowi  i Parafianom za życzliwość i udział w kiermaszu. Serdeczne podziękowania dla organizatorów, uczestników, wolontariuszy, pracowników szkoły i wszystkich, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu.
Pieniądze, które zostały ofiarowane posłużą rozwojowi szkoły oraz wspomogą fundację – Domowe Hospicjum dla Dzieci Alma Spei.
 
zdjęcia
 
 

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE KLASY 6B

12 grudnia klasa 6b wzięła udział w warsztatach poprowadzonych przez eko-instruktorkę  p. Beatę Godynię-Kapałkę. Podczas zajęć uczniowie wykonali podświetlaną świąteczną mini wioskę w słoju, przyozdobioną śniegiem, mchem oraz kamyczkami. Do obejrzenia efektów pracy zapraszamy do galerii.

 

zdjęcia

 

LISTOPAD

WYCIECZKA KLAS 2 DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

Klasy drugie odwiedziły zakamarki kopalni soli w Wieliczce. Na specjalnie przygotowanej trasie spotkały bohaterów omawianej lektury pt. „Solilandia”. Spotkania z bohaterami książki wywarły na uczniach duże wrażenie. Ucznie przeżyli ciekawą przygodę. Z miłą chęcią wybraliby się jeszcze raz :)

W drugiej części wycieczki uczniowie odwiedzili Muzeum Żup Krakowskich. Głównym celem zwiedzenia zamku była kolekcja solniczek. Uważana i zaliczana do najcenniejszych na świecie.

zdjęcia

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W dniu 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień :-)

W związku z tym w klasach rozmawiano o uśmiechu i życzliwości względem drugiego człowieka. Samorząd Uczniowski oraz Koło Wolontariatu przygotowało różne akcje związane z tym świętem. Celem jest szerzenie pogodnego usposobienia i kulturalnego zachowania oraz pamiętaniu nie tylko o uśmiechu, ale również "magicznych" słowach: "Dzień dobry", "Dziękuję", "Proszę".

By uśmiech i życzliwość gościła z nami nie tylko 21 listopada, jest możliwość wysłania za pomocą "Poczty życzliwości" pozdrowienia do koleżanki lub kolegi. Akcja trwa do końca tygodnia!

Miłego dnia! :-)

zdjęcia

ŚWIĘTUJEMY W BIEGU.

Święta Niepodległości, w sobotę 11 listopada, wzięli udział w biegach dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych oraz w biegu na 1918m tzw. Krakowska Mila Niepodległości. Trasa wytyczona była na deptaku wokół Błoń. Po odśpiewaniu hymnu biegliśmy w barwach biało -czerwonych.

W klasyfikacji ogólnej Krakowskiej Mili Niepodległości Janek O. zajął miejsce 52, Paweł. O miejsce 61, Cezary W. miejsce 50. W biegu dzieci Franciszek M. zajął 2 miejsce!!!

Gratuluję świetnej formy, dobrych wyników i świętowania na sportowo!!!

Aleksandra Włodarska

zdjęcia

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada upamiętniliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji klasy 4a i 4b przygotowały przedstawienie, którym przypomniały wszystkim najważniejsze postacie i wydarzenia związane z rocznica obchodzoną w tym dniu.

Na sali gimnastycznej wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn i odmówiliśmy krótka modlitwę za ojczyznę.

zdjęcia

„SZKOŁA DO HYMNU”

Do tegorocznej ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”,  z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przystąpiła również nasza szkoła.
W bardzo podniosłej atmosferze cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej w obecności pocztu sztandarowego szkoły, o godz. 11:11 odśpiewać uroczyście i prosto z serca hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Akompaniował nam kwartet smyczkowy, składający się z nauczycieli i uczennic naszej szkoły. Następnie ks. Grzegorz poprowadził modlitwę za naszą ojczyznę, dziękując, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, jednocześnie prosząc, by nasz kraj cieszył się pokojem i wolnością. Ta wyjątkowa chwila zapewne zostanie z nami na długo.

film

MISJONARZ KOMBONIANIN ODWIEDZIŁ NASZĄ SZKOŁĘ

3 listopada naszą szkołę odwiedził nietypowy gość - o. René Agbonou, który pochodzi z zachodniej części Afryki, Togo.  Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. W czasie spotkania, które odbyło się w kościele  misjonarz opowiadał o codziennym życiu mieszkańców swojej ojczyzny. Mówił nam między innymi o językach urzędowych i w jaki sposób w Togo nadawane są imiona dzieciom.

Nasz gość ubogacił swoje spotkanie także wspólnym śpiewem i tańcem oraz na zakończenie rozdał uczniom pamiątkowe różańce.  Z pewnością ta niezwykła lekcja dotycząca działalności misyjnej na długo zapadnie w pamięci uczniów naszej szkoły.

zdjęcia

PAŹDZIERNIK

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE NOWYCH UCZNIÓW

Ślubujemy!

W piątek 27.10.2023r. po Mszy Świętej Szkolnej, odbyło się uroczyste ślubowanie nowych uczniów, którzy rozpoczęli w tym roku szkolnym naukę w naszej szkole. W obecności pocztu sztandarowego i całej społeczności szkolnej, Hanna Romaniuk z kl. 3b, Łucja Grodecka z 4a oraz Anna Polaszek z 7b, złożyły uroczyste ślubowanie i stały się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Życzymy im, by każdy dzień pobytu w naszej szkole był dobrze wykorzystaną okazją do poszerzania wiedzy, zawiązywania przyjaźni i rozwoju duchowego.

zdjęcia

 

WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO WIOSEK ŚWIATA

W październiku klasy drugie uczestniczyły w wycieczce do krakowskich Wiosek Świata. Zwiedzając osady z różnych zakątków świata mogli zobaczyć, w jakich warunkach żyją bądź żyli ludzie na różnych kontynentach. Zwiedzili m. in. tradycyjną afrykańską wioskę, gdzie zobaczyli zabawki wykonane przez dzieci z Afryki. W indiańskim tipi dzieci odkryły kulturę Indian, poznały ich dzieje, a w mongolskiej jurcie wszyscy uważali, by nie stanąć na progu zgodnie z tamtejszym zwyczajem. Na zakończenie młodych odkrywców czekały warsztaty arktyczne oraz afrykańskie, dzięki którym utrwalili swoją wiedzę o tych miejscach.

zdjęcia

KLASY PIĄTE W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM

 W czwartek, 26 października klasy piąte brały udział w lekcji muzealnej i warsztatach pod tytułem „Egipski design”. Zajęcia odbyły się w salach Muzeum Archeologicznego i dotyczyły wierzeń starożytnych Egipcjan oraz ich sztuki. Podczas warsztatów uczniowie ozdabiali na wzór egipski płócienne torby, które każdy zabrał ze sobą jako pamiątkę.

zdjęcia

 

 

"PIĄTKA DLA KRAKOWSKIEGO SPORTU"

Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się kolejny raz do pomocy przy obsłudze sportowych imprez towarzyszących 9 CRACOVIA PÓŁMARATON KRÓLEWSKI.

Tym razem rozdawali puzzle uczestnikom biegu na 5 km. Wspaniale kibicowali, dopingowali, "dodając skrzydeł" biegaczom.

Kolejna taka impreza na wiosnę. Zapraszam.

 

zdjęcia

Aleksandra Włodarska

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

 17 października w naszej szkole odbyło się Uroczyste Ślubowanie Pierwszoklasistów. Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości polonezem wykonywanym przez dzieci z klas 1 - bohaterów tego wydarzenia. Uroczystość umilały pięknie recytowane wiersze i zachwycające zaprezentowanie piosenek. Dzieci z klas pierwszych z wielkim zaangażowaniem i dumą zaprezentowały się na scenie. Uwieńczeniem artystycznego występu było składanie przysięgi na ucznia. Pierwszoklasiści z przejęciem powtarzali słowa ślubowania, po których pani dyrektor pasowała ich na uczniów, dotykając ramion dzieci wielkim ołówkiem. Tego dnia towarzyszyło pierwszakom wiele emocji, a ich występ był pełen wzruszeń dla wszystkich uczestników ślubowania. Po części artystycznej wszyscy udali się na poczęstunek, który był okazją do świętowania, ale i integracji zarówno dzieci jak i rodziców.

Gratulujemy wszystkim dzieciom z klas pierwszych oficjalnego wstąpienia w grono naszej społeczności!

zdjęcia

WYCIECZKA KLAS VIII DO WROCŁAWIA

W dniu 10 października uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Wrocławia. Po przybyciu na miejsce, rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta pod opieką  przewodnika.

Najpierw udaliśmy się na Ostrów Tumski, aby podziwiać Wrocławskie Krasnale, a także zobaczyć Rynek z Ratuszem oraz kamienice Jaś i Małgosia. Szczególnym wrażeniem naszym towarzystwem cieszyła się Katedra. Kolejnym etapem naszej podróży było odwiedzenie Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym Auli Leopoldyńskiej oraz Wieży Matematycznej. Po długim spacerze czekało na nas zwiedzanie Hali Stulecia, gdzie mieliśmy okazję podziwiać liczne atrakcje. Wieczorem dotarliśmy do hotelu "Hotel Premiere Classe Wrocław Centrum" przy ulicy Ślężnej. Po chwili odpoczynku czekała nas obiadokolacja.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania w formie stołu szwedzkiego. Następnie mieliśmy okazję zwiedzić Hydropolis, co okazało się niezwykle fascynującym doświadczeniem. Po wizycie w Hydropolis udaliśmy się na obiad do restauracji w centrum miasta, gdzie mogliśmy skosztować bardzo dobrego obiadu. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Afrykarium oraz Ogrodu Zoologicznego, co dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń oraz możliwość zapoznania się z różnorodnością zwierząt.

Niestety, nadszedł czas na powrót. Wróciliśmy do Krakowa z bagażem niezapomnianych wspomnień oraz licznych fotografii, które pozostaną nam na długo w pamięci. Wycieczka ta była wyjątkowym doświadczeniem i okazją do zdobycia cennych doświadczeń.

Z ŻYCZENIAMI DLA PANI DYREKTOR

13 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. Nie mogło być z nami w tym czasie Pani Dyrektor Marzeny Kamudy, choć wiemy, że zawsze sercem i myślami jest blisko nas. W ramach podziękowania i dowodu pamięci z naszej strony, odśpiewaliśmy STO LAT, życząc szybkiego powrotu do zdrowia.

film

 

 

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek, 13 października świętowaliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Po uroczystej Mszy Świętej odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas trzecich  Uczniowie kapitalnie wcielili się w role nauczycieli i w humorystyczny sposób przedstawili szkolną konferencję. Pod koniec akademii trzecioklasiści wraz z przedstawicielami samorządu uczniowskiego złożyli wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły serdeczne życzenia.

zdjęcia

 

 

WYJŚCIE KOŁA HISTORYCZNEGO

W sobotę, 14 października wybraliśmy się na wzgórze wawelskie. Korzystając z audioprzewodników zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie i Muzeum Katedralne.

W powrotnej drodze przy pięknej pogodzie przespacerowaliśmy się  jedną z najstarszych ulic Krakowa Kanoniczą a następnie Grodzką.

 

zdjęcia

WYCIECZKA KLAS VII DO WROCŁAWIA

W dniu 2.10. 2023r. pojechaliśmy do  Wrocławia.

 Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie pięknego  Rynku oraz Starego Miasta. Zaparkowaliśmy nieopodal placu Solnego i wraz z panem przewodnikiem wyruszyliśmy odkrywać piękno architektury Wrocławia śladami charakterystycznych krasnali. Zobaczyliśmy mnóstwo malowniczych budowli, pomnik Aleksandra Fredry, piękne uliczki, sklepiki, między innymi urokliwe Stare Jatki, imponujący ratusz oraz najstarszą część Wrocławia- Ostrów Tumski. Następnie zobaczyliśmy zapierający dech w piersiach widok z Wieży Matematycznej - cały słoneczny i kolorowy Wrocław ze wszystkich czterech stron świata. Pod nami znajdowały się setki dachów, rzeka Odra, fontanny oraz najwyższy wieżowiec Wenecji Północny - jak nie bez powodu nazywany jest pełen mostów Wrocław- Sky Tower. Weszliśmy również do dwóch ogromnych i niezwykłych świątyń pełnych pięknych dzieł sztuki, o których dokładnie opowiedział nam pan przewodnik. Zwiedziliśmy też Halę Handlową oraz przeszliśmy przez wiele mostów, tak pełnych uroku, jak z pocztówki.

        W drugim dniu wycieczki odwiedziliśmy jeszcze Zoo, Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu: Hydropolis oraz Halę Stulecia.  Tam, po podzieleniu się na dwie grupy, poszliśmy oglądać- jedni monumentalną Iglicę wraz z Pawilonem Czterech Kopuł, czyli muzeum sztuki współczesnej- drudzy zwiedzać ekspozycję w budynku Hali Stulecia. Iglica, potężna budowla wznosząca się ku niebu, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Podobne uczucia wzbudził Pawilon, którego cztery potężne kopuły widać było przez przeszklony dach w środkowej części budowli. Pan przewodnik opowiedział nam wiele ciekawych faktów o Pawilonie, Iglicy i Hali Stulecia, w której  zobaczyliśmy, a nawet dotknęliśmy, interaktywnej wystawy. Potem udaliśmy się oglądać pokaz w towarzystwie muzyki, którego głównym elementem były fontanny wytryskujące na kilkanaście metrów w różnych kierunkach.

     Po dniach pełnych wrażeń (oczywiście bardzo dobrych) udaliśmy się w drogę powrotną do domu, w trakcie której  również było niezmiernie wesoło.

zdjęcia

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS IV

Dnia 10 października klasy 4a oraz 4b wybrały się na jednodniową wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Uczniowie wędrowali, zwiedzali jaskinię Łokietka, zapobiegli końcu świata podkładając patyki pod wapniowe ściany bramy Krakowskiej oraz upiekli sobie na ognisku pyszne kiełbaski.
Wyjazd, pomimo zimna i dłuuugiego spaceru został przez wszystkich uznany za udany.
 
 
zdjęcia
 

WRZESIEŃ

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

28 września (czwartek) odbył się u nas w szkole Dzień Języków Obcych. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w stroje nawiązujące do kraju, który został im przydzielony. Świętowaliśmy w barwach narodowych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Grecji, Irlandii, Węgier oraz Hiszpanii.

 

Uczniowie pięknie udekorowali swoje klasy. W tym dniu były quizy i zabawy językowe, i tradycyjnie najważniejsza atrakcja tego dnia: degustacja dań narodowych danego kraju. Uczniowie mieli możliwość spróbowania dań kolegów i koleżanek ze swojej klasy oraz z innych klas.  Kulinaria zawsze są największą atrakcją dla uczniów i tak też było w tym roku.  Dania cieszyły oko i podniebienie. 

Dziękujemy uczniom i rodzicom za duże zaangażowanie w organizację tego europejskiego święta.

zdjęcia

 

Zespół Języków Obcych

SPOTKANIE Z SIOSTRAMI MISJONARKAMI ŚW. PIOTRA KLAWERA

W piątek, 22 września, mieliśmy ogromną radość gościć w naszej szkole Siostry Misjonarki św. Piotra Klawera. Podczas tego spotkania, poznaliśmy świadectwo działalności misyjnej tego Zgromadzenia.

Siostry, wspomagając się prezentacją multimedialną, opowiedziały o trudach życia w Nigerii, najbardziej zaludnionym kraju Afryki oraz kulturze tego regionu, jakże odmiennej od naszej. Mieliśmy również okazję zobaczyć i usłyszeć brzmienie afrykańskich instrumentów muzycznych i podziwiać rękodzieła tamtejszych artystów. Siostry, sprawiając ogromną niespodziankę, uczyły nas piosenki religijnej w języku igbo pt. Kene chineke ja Ya mma, co w tłumaczeniu na język polski znaczy Dziękuj Bogu i uwielbiaj Go.

Na zakończenie tego wyjątkowego spotkania uczniowie zostali zaproszeni do udziału w Misyjnym Synodzie Dzieci.

zdjęcia

 WYJŚCIE KOŁA HISTORYCZNEGO

W sobotę 30 września  uczestnicy koła historycznego zwiedzali Muzeum Kościuszkowskie oraz „zdobyli” Kopiec Kościuszki.

Podczas zwiedzania multimedialnego muzeum mogliśmy poznać życie i działalność naszego bohatera Tadeusza Kościuszki.

Ze szczytu Kopca podziwialiśmy panoramę miasta i okolic.

Mimo niesprzyjającej aury udało się nam zrealizować wszystkie punkty programu.

zdjęcia

PROJEKT MICKIEWICZ

26 września klasy 4a i 4b miały przyjemność obejrzeć spektakl pt. "Projekt Mickiewicz" Narodowego Teatru Edukacji.

Było to wprowadzenie do życia i twórczości najważniejszego polskiego poety. Mieliśmy okazję obcować z kulturą i poszerzyć naszą wiedzę o wieszczu narodowym. Było to wspaniałe wprowadzenie do nauki języka polskiego w klasie 4!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOWY ROK SZKOLNY

4 września, poniedziałek- jesteśmy znowu w szkole. Msza Święta, podziękowanie za wakacje, prośby o szczęśliwy nowy rok szkolny. Dobre słowa płynące prosto z serca księdza Grzegorza i dzwoneczek, zapraszający do nowych wyzwań .  A po mszy św. - czas na powitania, wspomnienia, dzielenie się wrażeniami , przeżyciami.  Z wiarą i nadzieją patrzymy w przyszłość .

zdjęcia

 

 

 

 

 

Szkolne wydarzenia

 

W najbliższym czasie

 

 

wakacje
Do wakacji pozostało