szkoła podstawowa joanna mola

Szkolne wydarzenia


ROK SZKOLNY 2022/2023

MARZEC

WIOSENNA SINFONIETKA

20 marca klasy 1B i 3B uczestniczyły w wydarzeniu muzycznym w Krakowskiej Filharmonii. Był to koncert pt. Wiosenna Sinfonietka - O rymach, rytmie i innych potworach.  Uczniowie mieli okazję zwiedzić filharmonię od srodka oraz posłuchać dźwięków muzyki na żywo w wykonaniu orkiestry  pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak.

 

zdjęcia

SPOTKANIE Z PANEM MIKOŁAJEM RADZISZEWSKIM

W dniu 15 marca br. uczniowie klas ósmych naszej szkoły w ramach zajęć z doradztwa zawodowego spotkali się z Panem Mikołajem Radziszewskim, uczniem liceum, który zapoznał ich z możliwościami wymian międzynarodowych realizowanych na poziomie szkół średnich w ramach AFS Programu Międzynarodowego Polska. Podczas prezentacji dzielił się własnymi doświadczeniami z rocznego udziału w tym programie we Włoszech. Mamy nadzieję, iż spotkanie to natchnie naszych uczniów do szukania i skorzystania w przyszłości z możliwości poznania nowego języka oraz kultury innego kraju.

WYJŚCIE KLAS 7 NA WYDZIAŁ CHEMII UJ

Dnia 23.03.2023 r. klasy 7 udały się z wizytą na Wydział Chemii UJ, gdzie odbył się pokaz kriogeniczny. Mieliśmy okazję wysłuchać krótkiego wykładu na temat historii skraplania gazów i zastosowań kriogeniki oraz obejrzeć szereg doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach. Największe wrażenie na uczniach wywarły doświadczenia dotyczące spalania wodoru oraz mieszaniny piorunującej w balonach umieszczonych wysoko nad naszymi głowami, którym towarzyszyły silne wybuchy.

 

 

WYJŚCIE DO TEATRU KTO

W pierwszym dniu wiosny, 21 marca klasy 3 i 4 udały się do Teatru KTO na spektakl "Calineczka" w wykonaniu Teatru Barnaba. Uczniowie zostali powitani przez Dyrektora teatru pana Jerzego Zonia, który opowiedział o magii świateł na scenie. Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w warsztatach, w trakcie których poznali specyfikę teatru lalek, mogli z bliska zobaczyć scenografię oraz lalki wykorzystywane w przedstawieniu oraz zapytać o interesujące ich kwestie. Ciekawym doświadczeniem było również udanie się za kulisy, wejście do garderoby, jednym słowem spojrzenie na teatr od mniej znanej strony. Pod kierunkiem pana Dyrektora uczniowie próbowali również swoich sił na scenie czerpiąc przy tym dużo radości. Na zakończenie spotkania na uczniów czekała miła niespodzianka - poczęstunek w dolnym foyer. Wyjście było pełne emocji i wrażeń.

zdjęcia

XVII EDYCJA DNIA ORIENTACJI ZAWODOWEJ W SP NR 12

W dniu 10 marca ósme klasy w ramach doradztwa zawodowego wzięły udział w XVII Edycji Dnia Orientacji Zawodowej w SP nr 12 przy al. Kijowskiej 3 w Krakowie. Uczniowie oprócz zapoznania się z ofertą trzydziestu szkół ponadpodstawowych uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez uczniów XXIII LO nt. pracy m. in. Kontrolerów ruchu lotniczego.

zdjęcia

LUTY

 

WYJŚCIE KLAS 7 DO TEATRU STU

Dnia 23 lutego klasy siódme obejrzały w Teatrze STU spektakl pt. „Balladyna” w reżyserii Krzysztofa Pluskoty na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego.

Ponadczasowa baśń Słowackiego ożyła na scenie w zjawiskowej formie. Za sprawą pięknych kostiumów, światła i scenografii obserwowaliśmy inspirowany ludowymi podaniami świat, w którym to, co rzeczywiste, mieszało się z nadprzyrodzonym. Zmagania bohaterów z własnymi demonami i nieokiełznanymi siłami natury rozgrywały się w akompaniamencie magicznej, folkowej muzyki, która nadawała spektaklowi wyjątkowy charakter.

Było to dla nas niezapomniane przeżycie.

URODZINY  NASZEJ PANI DYREKTOR MARZENY KAMUDY

W minionym tygodniu w czwartek 16 lutego Naszej Pani Dyrektor Marzenie Kamudzie, Nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców złożyli urodzinowe życzenia.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli bukiet wiosennych kwiatów z życzeniami od całej społeczności szkolnej.

 Pani Dyrektor życzymy duuużo zdrowia i cierpliwości do nas, pogody ducha i uśmiechu każdego dnia :o

zdjęcia

14 LUTY WALENTYNKI

14 lutego obchodziliśmy w szkole Dzień świętego Walentego. Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował tradycyjna Pocztę Walentynkową.  Na korytarzu ustawiona została skrzyneczka, do której wszyscy uczniowie wrzucali swoje karteczki i serduszka.  Poczta Walentynkowa ruszyła pełną parą, walentynkowi  listonosze posegregowali  i roznieśli do klas serduszka od cichych wielbicieli , które trafiły do konkretnych adresatów. Walentynkowe życzenia można było przesłać do sobie nawzajem, ulubionym koleżankom, kolegom czy nauczycielom.

W tym dniu w naszej szkole obowiązywał kolor czerwono – różowy. Przyjazny nastrój panował w całej szkole, a atmosferę podkręcała ciepła, romantyczna muzyka z radiowęzła.

zdjęcia

STYCZEŃ

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA KLAS 4-7

Tuż przed feriami odbyła się długo wyczekiwana Dyskoteka karnawałowa klas 4-7. Przerwa spowodowana była pandemią. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski.

Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i poczuciem humoru w przebraniu w stroje dyskotekowo – karnawałowe.

Dobra muzyka, miła atmosfera służyły wspaniałej zabawie.

zdjęcia

BAJKOWY BAL KARNAWAŁOWY
W dniu 16 lutego, w tłusty czwartek uczniowie klas 1- 3  uczestniczyli w zabawie karnawałowej, którą prowadził pan wodzirej.  Wszyscy uczniowie chętnie brali udział w różnorodnych zabawach tanecznych do znanych przebojów muzycznych. Wszyscy zatem  z powodzeniem mogli  próbować swoich zdolności tanecznych. Radość i uśmiech wywołały również zabawy z chustą animacyjną. Na zmęczonych tancerzy w klasach oczekiwał słodki pączek i zdrowe soki. A pamiątkowe klasowe zdjęcia będą przypominały o Bajkowym balu karnawałowym 2023 r.
 
zdjęcia

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

We wtorek, 24.01.2023r. nasza szkoła zapełniła się przybyłymi gośćmi. Byli nimi dziadkowie i babcie naszych uczniów z klas I -III, którzy bardzo licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Dzięki otwartości i życzliwości rodziców, na naszych gości czekał poczęstunek, w trakcie którego mogli obejrzeć pracę swoich wnuczek i wnuków, przygotowanych na zajęciach świetlicowych. Główną częścią uroczystości był program artystyczny. Babcie i dziadkowie mogli posłuchać „Koncertu życzeń” z piosenkami z lat swojej młodości, wykonywanych przez naszych uczniów. Publiczność bardzo żywo reagowała na występy i z dumą oklaskiwała swoje wnuki. Była to okazja do wielu wspomnień, wzruszeń i miłych rozmów pełnych słów wdzięczności i życiowej mądrości.

zdjęcia

WYSTAWA FIGUR WOSKOWYCH

W poniedziałek 23 stycznia uczniowie klas 4 udali się na wycieczkę, podczas której zwiedzili z przewodnikiem Bazylikę,  a następnie obejrzeli wystawę figur woskowych.

zdjęcia

KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK "KOLĘDOWAĆ MAŁEMU"

We wtorek, 10 stycznia br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Konkursu Kolęd i Pastorałek „Kolędować Małemu”. Występy były podzielone na dwie kategorie: klasy 1-3 oraz klasy 4-8. Udział w nim wzięło 40 uczniów klas 1-3 oraz 31 uczniów klas 4-8. Dzieci zaprezentowały piękne wykonania kolęd i pastorałek występując solo lub w zespołach. Dodatkowo, klasy 4B, 7B oraz 8B przygotowały występy klasowe.

Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani i przedstawili ciekawe interpretacje wybranych przez siebie utworów. Oprócz śpiewu, uczestnicy konkursu pokazali również swoje umiejętności gry na różnych instrumentach muzycznych.

W piątek, 13 stycznia br. odbyło się rozdanie nagród połączone z Koncertem Laureatów konkursu.

Zapraszamy do galerii zdjęć i nagrań z konkursu.

galeria

POGRZEB BENEDYKTA XVI

W  czwartek, 5 stycznia 2023 r.  Kościół pożegnał Papieża Seniora Benedykta XVI. Społeczność szkolna włączyła się w uroczystości pogrzebowe poprzez modlitwę i uczestnictwo we mszy świętej.

Po mszy uczniowie zapalili znicze wokół krzyża stojącego przed Kościołem. Krzyż ten jest związany z osobą papieża Benedykta XVI . W czasie pielgrzymki Benedykta XVI do Polski w 2006 r. ,  28 maja papież odprawił mszę św. na krakowskich Błoniach. Przy ołtarzu stał krzyż, który później został podarowany parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka  i obecnie stoi na placu kościelnym.

zdjęcia

ŚW. MIKOŁAJ Z PREZENTAMI DLA ŚWIETLICY

Kochani Rodzice, bardzo dziękujemy w imieniu św. Mikołaja za wsparcie w spełnianiu marzeń dzieci uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Dzięki Wam każda grupa została obdarowana upominkami, o które proszono w pięknych listach do św. Mikołaja.   Przekazane dzieciakom upominki pomagają w organizacji wolnego czasu  . Dzieci otrzymały wiele atrakcyjnych gier planszowych, klocki konstrukcyjne różnej wielkości, gry zręcznościowe, materiały plastyczne.

DZIĘKUJEMY

 

 

 

 
GRUDZIEŃ
SPOTKANIA WIGILIJNE

Tuż przed świętami w  naszej szkole odbyły się spotkania wigilijne Pracowników Szkoły, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. 22 grudnia przy wigilijnym stole zasiedli uczniowie,którzy zgodnie z tradycją dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i składali sobie życzenia. Nie zabrakło również słodkości przygotowanych przez rodziców.

Dziękujemy rodzicom za włączenie się w pomoc w organizowaniu Wigilii klasowych.

zdjęcia

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Z wielką radością spotkaliśmy się w pięknej, zimowej scenerii,  w niedzielę, 18 grudnia  na tradycyjnym świątecznym kiermaszu bożonarodzeniowym.

Stoły uginały się pod ciężarem pachnących, upieczonych przez rodziców ciast, ciasteczek   i  ozdób wykonanych przez uczniów i nauczycieli. Był czas na wspólną modlitwę podczas mszy świętych,  spotkania i rozmowy przy herbatce i kawie.

Dziękujemy księdzu Proboszczowi Kazimierzowi Kijasowi  i Parafianom za życzliwość i otwarte serca.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy zorganizowali kiermasz i pomagali przy jego organizacji: Radzie Rodziców pod nieocenionym przewodnictwem pani Anny Pach - Kustry, wszystkim rodzicom, Samorządowi Uczniowskiemu, Kołu Wolontariatu, wychowawcom, nauczycielom i pracownikom szkoły.

Pieniądze , które zostały ofiarowane posłużą rozwojowi szkoły oraz wspomogą fundację – Domowe Hospicjum dla Dzieci Alma Spei.

zdjęcia

WYSTĘP SZKOLNEGO KOŁA TEATRALNEGO

Dnia 8 grudnia odbyło się w naszej szkole przedstawienie teatralne oparte na motywach greckiego mitu o Demeter i Korze pt. „Umierać musi, co ma żyć”.  Inscenizację przygotowało koło teatralne „Na deskach szkolnej sceny”, pod kierunkiem pań Aleksandry Zep i Agnieszki Krzan. Spektakl zaprezentowali trzykrotnie przed kolegami z wszystkich starszych klas (IV-VIII) oraz Dyrekcją i Nauczycielami naszej szkoły. Członkowie koła teatralnego podeszli do sztuki z wielkim zaangażowaniem. Opracowali scenografię, przygotowali kostiumy oraz doskonale opanowali swoje role. Przedstawienie zachwyciło publiczność, która doceniła występ młodych aktorów gromkimi brawami.

zdjęcia

LISTOPAD

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO ZABRZA I MUZEUM CHLEBA

W dniu 22.11.2022 r. klasy pierwsze wybrały się na swoją pierwszą poważną wycieczkę do kopalni GUIDO w Zabrzu. Zwiedzanie rozpoczęło się od prezentacji stroju górnika oraz sposobu przygotowania się do pracy w kopalni. Następnie cała grupa pokonała wiele schodów prowadzących w dół aby znaleźć się 40m pod powierzchnią ziemi. Przemierzając ciemne korytarze uczniowie poznawali liczne ciekawski na temat pracy górnika, narzędzia pracy, a także rozwiązywali przygotowane dla nich zagadki. Dużo emocji wzbudziło spotkanie z dobrym duchem kopalni "Skarbnikiem" oraz przejażdżka podziemna kolejką. Po pełnym przygód wędrowaniu podziemnymi korytarzami dzieci zjadły smaczny obiad i udały się do Muzeum Chleba w Radzionkowie.  Każdy uczestnik wycieczki samodzielnie wyrabiał i zaplatał ciasto, które następnie trafiło do pieca. W tym czasie dzieci mogły obejrzeć wiele ciekawych i zabytkowych urządzeń, narzędzi piekarskich. Ponadto, zobaczyły jak powstaje i wypieka się chleb, jak wyglądała starodawna kuchnia, cukiernia oraz inne sprzęty codziennego użytku.  Na koniec pierwszoklasiści mogli przenieść się w czasie i zasiąść w ławkach szkoły z dawnych lat oraz poznać panujące w niej zasady. Wychodząc każdy zabrał ze sobą przygotowany wcześniej, pachnący i wypieczony chlebek.

zdjęcia

MYŚLĄCA KLASA- LEKCJE MATEMATYKI

W tym roku szkolnym nadal pracujemy metodą “Myślących Klas”. Metoda ta została opracowana w wyniku 15-letnich badań prowadzonych przez Petera Liljedahla we współpracy z kanadyjskimi nauczycielami. Obecnie jest wdrażana w wielu krajach na całym świecie. To ciekawy sposób pracy, gdzie każdy uczeń uczestniczy w pracy nad rozwiązaniem postawionego problemu. Zamiast siedzieć w ławkach, losowo dobrane, kilkuosobowe grupy korzystają z tablic, których w nowej klasie mamy aż osiem.  To sposób organizacji nauczania matematyki maksymalizujący zaangażowanie uczniów w myślenie.

 

zdjęcia

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Przesłanie tego dnia było proste - podziel się dobrym słowem z innymi. Pozytywna energia i dobre słowo przekazywane drugiemu człowiekowi wraca z nawiązką. Na korytarzach, na przygotowanych wcześniej tablicach, chętne osoby mogły przyczepiać własne , motywujące, "życzliwe" karteczki, lub wziąć jedną z gotowych już wiszących. Wszyscy świetnie się bawili robiąc sobie zdjęcia w foto ramkach. Przeprowadzony został również plebiscyt szkolny "Życzliwa koleżanka, życzliwy kolega", polegający na wybraniu jednej najżyczliwszej osoby w klasie.

Z pewnością każdy w naszej szkole starał się słowem czy gestem być bardziej życzliwym niż na co dzień.

                                                                                                                   Samorząd Uczniowski

zdjęcia

ZAŚPIEWAJ DLA NIEPODLEGŁEJ

We wtorek, 15 listopada 2022 r. w naszej szkole rozbrzmiewały pieśni patriotyczne. To wszystko za przyczyną zorganizowanego konkursu pieśni patriotycznej „Zaśpiewaj dla Niepodległej”. Pragnąc przedłużyć piękną tradycję, po raz kolejny nasi uczniowie sięgnęli po najpiękniejsze utwory, przypominające nam kulturę i historię Polski. Radością napawa ilość uczestników, którzy wzięli udział w konkursie oraz zachowanie powagi w podejmowanym temacie. Był to właściwie piękny koncert, który radował serce i wzruszał jednocześnie. Ubogaciły go swoimi występami wszystkie klasy I-III. Wielkim wyzwaniem okazało się wybranie tych najlepszych, wśród uczestników.

Wszystkim nagrodzonym, jak i każdemu, kto podjął się tego wyzwania i wziął udział w konkursie, serdecznie gratulujemy!

zdjęcia

WYJŚCIE KLASY 3A DO PAŁACU KRZYSZTOFORY

W dniu 18 listopada klasa 3a uczestniczyła lekcji muzealnej ,, W rycerskiej i miejskiej zbrojowni", która odbyła się w oddziale Muzeum Historycznego. Uczniowie dzięki ciekawej opowieści przewodnika poznali historię broni białej. Dowiedzieli się jak miecznicy wytwarzali broń sieczną, a płatnerze zbroje.Kto z niej korzystał i odpowiadał za obronę miasta. Atrakcją lekcji było trzymanie miecza i szabli oraz ubranie hełmu. Druga część wycieczki dotyczyła zajęć w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach i przyjęła formę pracy w grupach.Ten aktywny spacer muzealny był przygotowaniem do konkursu wiedzy o Krakowie, który odbędzie się dla klas trzecich w styczniu. 

zdjęcia

NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
 
W czwartek, 10 listopada, uczniowie klas 4a i 4b przygotowali  program artystyczny z okazji  Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Szkolne obchody rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Cała społeczność szkolna mogła przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia i momenty, które towarzyszyły Polakom na drodze do wolności, poprzez wysłuchanie wierszy i piosenek, oraz obejrzeniu scenek w wykonaniu uczniów klas czwartych.
 
 
zdjęcia
 
TEATR GROTESKA - DWANAŚCIE PRAC HERAKLESA

Dnia 8 listopada klasy szóste obejrzały w Teatrze Groteska spektakl pt. „Dwanaście prac Heraklesa”.

Dzieje greckiego bohatera Heraklesa opowiedziano za pomocą atrakcyjnego języka teatru formy. Herakles jest symbolem człowieka pracowitego, ale porywczego, cierpiącego przez własne występki, za które musi odpokutować, wykonując dwanaście nadludzkich prac. Autorzy przedstawienia oparli się na wersji mitu Jana Parandowskiego, wzbogaconej o obecność – niczym w średniowiecznym moralitecie – dwóch figur Cnoty (rozumianej jak dążenie do równowagi i moralności) i Rozkoszy (rozumianej jako folgowanie własnym zachciankom i instynktom), pomiędzy którymi rozdarty jest bohater. Spektakl rozgrywał się w czterech przestrzeniach. Zobaczyliśmy aktorów w żywym planie, aktorów w maskach, lalki i teatr cieni. Oprawa plastyczna przedstawienia nawiązywała do sztuki greckiej, w tym malarstwa wazowego. Muzyka była inspirowana tradycją starogrecką i grecką muzyką współczesną.

Autorzy spektaklu zinterpretowali mit o Heraklesie jako opowieść o młodzieńczym buncie, którego konsekwencją są nieprzemyślane czyny. Herakles w trakcie opowieści dojrzewa, uczy się odpowiedzialności za siebie i za innych, a także pokory w znoszeniu trudów życia. Historia herosa pokazuje, że nawet najcięższe winy można odpokutować, jeżeli ma się dość cierpliwości i odwagi, aby krytycznie spojrzeć na samego siebie.

Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów.

zdjęcia

PAŹDZIERNIK

 

ŚLUBOWANIE NOWO PRZYJĘTYCH UCZNIÓW

Do Grona Uczniów Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Joanny Beretty Molli w Krakowie na uroczystej Mszy Świętej (28 października) zostali przyjęci następujący uczniowie:

Gabriela Musiał kl. IV A

Karolina Karwat kl. VB

Marika Lasiewicz kl. VIA

Marcin Bigaj kl. VI B

Marek Bigaj kl. VIB

Marta Chystiakova kl. VI B

Zofia Kowalczewska kl. VI B

Gabriela Nowak kl. VI B

Gratulujemy!

zdjęcia

 
KLASA 8B w GOjump
 
W piątek, 21.10.2022 r. klasa 8b wraz z Panią Agnieszką i Panem Filipem wybrała się do parku trampolin, aby świętować Dzień Chłopaka.  Spędzony razem czas był pełen radości i wspaniałej  zabawy. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bez kontuzji.
 
zdjęcia
 
 
 
 
DZIEŃ CHŁOPAKA W 8A
 
W piątek, 21 października klasa 8a udała się do parku trampolin, aby w ten sposób wspólnie uczcić nieco spóźniony Dzień Chłopaka. Zabawa była przednia, co widać na zdjęciach. Najważniejsze jednak, że wszystko dobrze się skończyło i nikt nie doznał kontuzji. 
 
 
 
zdjęcia
 
UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
 
„Jak być dobrymi uczniami wiemy, 
teraz ślubować z honorem możemy " 
 

Początek roku szkolnego 2022/2023 dla uczniów klas pierwszych był bardzo pracowity.. Dzieci uczyły się dzielnie tekstów wierszy, piosenek oraz wytrwale ćwiczyły podczas prób.

18 października nadszedł ten wyczekiwany przez nich dzień. W obecności zaproszonych gości, dyrekcji oraz rodziców, uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie oraz muzyczne. Udowodnili wszystkim, że wiedzą, czym jest dobre wychowanie i są prawdziwymi patriotami, mimo młodego wieku. 

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed sztandarem naszej szkoły pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po wypowiedzeniu roty ślubowania pani dyrektor Marzena Kamuda oraz ksiądz dyrektor KCECAK Stanisław Czernik dokonali symbolicznego pasowania na ucznia.

Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zostanie w pamięci uczniów! 

zdjęcia

KLASY SZÓSTE ZWIEDZAJĄ ŚLĄSK

W dniu 19 października klasy szóste wyjechały na Górny Śląsk. Odwiedziliśmy Kopalnię Guido w Zabrzu, Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz Nikiszowiec, dzielnice Katowic.

            Kopalnia Guido to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce oraz najgłębiej położony Pub pod ziemią. Będąc tam odbyliśmy przejażdżkę jedyną w swoim rodzaju elektryczną kolejką podwieszaną oraz zjechaliśmy autentyczną szolą górniczą. Mieliśmy możliwość oglądnięcia współczesnych kombajnów i maszyn górniczych.

Szolą górniczą zjechaliśmy aż 320m w dół, gdzie wyruszyliśmy w podziemną wędrówkę. Opowieści przewodników przeniosły nas na chwilę do początku XX wieku. Poznaliśmy zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal „poczuliśmy” je na własnej skórze. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy go co najmniej cztery razy, i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów.

Sztolnia Czarnego Pstrąga to unikatowa w Polsce, wciąż działająca sztolnia odwadniająca i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami, należąca do założonej w 1784 roku królewskiej kopalni rudy ołowiowo-srebrowej „Fryderyk”. Jej powstanie wiązało się z potrzebą stworzenia nowego, bardziej wydajnego systemu odprowadzania wód z podziemi, który zastąpiłby istniejące kieraty konne. Sztolnię „Fryderyk” rozpoczęto drążyć 21 kwietnia 1821 roku. Drążenie chodnika postępowało w tempie 3-4 metrów na tydzień. Ostatecznie sztolnię oddano do użytku 15 lipca 1834 roku. Obecnie Sztolnia Czarnego Pstrąga to 600 metrowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Sztolnię można zwiedzać od 1957 roku. Sztolnia położona jest na terenie Parku Repeckiego. Sztolnia Czarnego Pstrąga oraz podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra zostały uznane za pomnik historii rozporządzeniem Prezydenta RP z 14 kwietnia 2004 roku. Sztolnia Czarnego Pstrąga została zgłoszona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nikiszowiec lub też Nikisz – tak nazywa się zbudowana przed ponad wiekiem robotnicza dzielnica w Katowicach. Pomimo faktu, iż powstała dla ludu pracującego – górników, skonstruowana została z niezwykłą dbałością o detal. Cała z cegły, z jednakową niską, dwupiętrową zabudową, z niewielkimi uliczkami, dużym placem i wieloma zielonymi dziedzińcami, z charakterystycznym malowaniem okien. Był tu fryzjer, pralnia, magiel, kościół, a nawet zakład fotograficzny. Osiedle było praktycznie samowystarczalne. Stworzono je z myślą, by ludziom żyło się tu dobrze i by wszystko było pod ręką. Z historii jednak wiemy, że nie zawsze panował tu dobrobyt. Wręcz przeciwnie. Nikisz był świadkiem wielu smutnych scen. Osiedle przetrwało jednak w praktycznie nienaruszonym kształcie do dnia dzisiejszego. Dziś znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Wycieczka bardzo nam się podobała. Do Krakowa wróciliśmy wieczorem, zmęczeni, ale pełni wrażeń.

zdjęcia

WOLONTARIAT NA TRASIE 8 CRACOVIA PÓŁMARATON KRÓLEWSKI
Nasi wolontariusze kolejny raz pracowali podczas imprezy sportowej odbywającej się w Krakowie. Tym razem na trasie półmaratonu obsługiwali punkt odżywczy na 13 km trasy. Wolontariusze nie tylko podawali wodę, izotoniki, przekąski, ale mocno dopingowali uczestników biegu dodając im skrzydeł:) Jak zwykle fantastyczna sportowa atmosfera towarzyszyła najlepszym wolontariuszom na świecie!
 
 
zdjęcia
 
 
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych stały się już miłą tradycją w naszej szkole. W tym roku uczniowie rozpoczęli przygotowania już 2 tygodnie wcześniej. Podzielili się na grupy, w których opracowali informacje o jego położeniu, miejscach wartych odwiedzenia, kulinariach, ciekawych postaciach, systemie edukacyjnym, ważnych wydarzeniach historycznych i innych ciekawostkach.

             W dniu wydarzenia działo się bardzo wiele. Na początku uczniowie poznali istotne fakty dotyczące Europejskiego Dnia Języków Obcych oraz ciekawostki dotyczące języków europejskich.

Następnie w pięknie ozdobionych przez siebie salach gościli kolegów i koleżanki z równoległych klas i przedstawiali przygotowane informacje o danym kraju w różnych formach - za pomocą plakatów, mapek, przyniesionych pamiątek, prezentacji multimedialnych a nawet zmontowanych przez siebie filmików. W wielu klasach rodzice wraz z dziećmi przygotowali poczęstunek w postaci tradycyjnych dań.

Punktem kulminacyjnym tego dnia był pokaz mody. Na czerwonym dywanie zaprezentowali się uczniowie każdej klasy - przebrani za znane postacie z danego kraju.

Na zakończenie każda z klas zagrała w grę Kahoot, dzięki której uczniowie sprawdzili nabytą tego dnia wiedzę.

Tego dnia było kolorowo, wesoło i ciekawie. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego dnia - uczniom, rodzicom, wychowawcom klas i wszystkim nauczycielom.

   Zespół nauczycieli języków obcych

zdjęcia

KLASA 3A NA ,,KRAKUSKOWYM TROPIE"

W promieniach jesiennego słońca w dniu 17 października klasa 3a  uczestniczyła w wycieczce po Krakowie w ramach przygotowania do konkursu ,,Krakuskowym tropem". Temat tegorocznej edycji  konkursu nosi nazwę -Kraków miastem pełnym skarbów-zatem grupy poszukiwały krakowskich skarbów...
Liczne zadania, które stały przed uczestnikami w pełni ich  zaangażowały, a piękno nasze miasta jak zawsze zachwycało.

zdjęcia

 

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ naszej szkole 

14 października obchodziliśmy w Dzień Edukacji Narodowej.

Na ręce Dyrekcji Pani Marzeny i Pani Ewy przedstawiciele nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim Nauczycielom i Pracownikom szkoły.

Dziękujemy za trud i wysiłek włożony w nasze wykształcenie i wychowanie oraz cierpliwość do nas. Życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy i sukcesów w pracy , a także dużo uśmiechu każdego dnia.

Dziękujemy serdecznie za wsparcie Radzie Rodziców.

                                                                                                    Uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej

                                                                                                             im. św. Joanny Beretty Molli

zdjęcia

DZIEŃ SKUPIENIA

14 października, w Dniu Święta Edukacji Narodowej nauczyciele spotkali się -  zgodnie z tradycją,  na corocznym dniu skupienia. Tym razem gościliśmy w parafii NMP w Zagórzu,  u księdza  proboszcza dr Piotra Gąsiora.   Był czas na modlitwę, wsłuchanie się w Słowo Boże, rozmowy przy kawie.  Ksiądz Piotr, pierwszy prefekt naszej szkoły – twórca jej  hymnu  i herbu,  po raz kolejny przybliżył  nam postać Świętej Joanny Beretty Molli , jako kobiety Zwyczajnej  – a zarazem Niezwyczajnej…

 

zdjęcia

KLASY 3 W MUZEUM ARMII KRAJOWEJ

W dniu 12 października klasa 3a i 3b uczestniczyły w warsztatach ,,Zostań asem wywiadu" w Muzeum Armii Krajowej. Uczniowie z uwagą słuchali przekazu i ciekawostek z okresu międzywojennego. Zdobyli informacje  dostosowane do wieku na temat szyfrowania ,działalności konspiracyjnej i polskiego wywiadu. Uzupełnieniem wiadomości było uczestnictwo w grze i rozwiązywanie zadań z podziałem na grupy. Współzawodnictwo i klimat miejsca znacząco angażował wszystkich uczestników.

zdjęcia

MUZEUM AUSCHWITZ – BIRKENAU – KLASY ÓSME
W środę, 12 października klasy ósme odwiedziły niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. To trudne doświadczenie uczniowie przeżyli bardzo głęboko. Każdy na swój sposób i na miarę swoich możliwości oraz wrażliwości poznawał wraz z przewodnikami historię tego miejsca, o którym nie wolno nam nigdy zapomnieć. Chwilą modlitwy w ciszy i zapaleniem znicza uczniowie uczcili pamięć ofiar, którym odebrano wszystko, łącznie z mogiłą. Mamy nadzieję, że wizyta w tym miejscu uwrażliwi serce każdego z nas na najmniejszą nawet krzywdę bliźniego.
 
 
WYCIECZKA DO WŁOCH

Poniedziałek 26.09.2022 r.

W godzinach porannych dotarliśmy do Wenecji. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od rejsu statkiem podziwiając piękne widoki. Następnie udaliśmy się wraz z przewodnikiem na Plac św. Marka, gdzie stanęlismy w kolejce do zwiedzania Bazyliki św. Marka. Mimo niesprzyjających warunków do swobodnego poruszania się po placu (nocą miasto zostało zalane) weszliśmy do Bazyliki. Zobaczyliśmy również Pałac Dożów, podziwialiśmy Most Westchnień oraz gondolierów płynących wąskimi kanałami.  W drodze powrotnej do autokaru zakupiliśmy pamiątki, a następnie udaliśmy się do miejscowości pod Weroną, gdzie czekała na nas obiadokolacja i nocleg.

zdjęcia

Wtorek 27.09.22 r.

We wtorek wyruszyliśmy do Mediolanu. Zwiedzaliśmy Zamek Sforzów, ulice starego miasta (z przerwą na lody), plac katedralny oraz piękne wnętrze Katedry Mediolańskiej. Później poszliśmy na lunch – pizza była pyszna. Wróciliśmy na plac katedralny, by wjechać na dach Katedry. Po obejrzeniu widoków pojechaliśmy na stadion San Siro i późnym wieczorem zakwaterowaliśmy się w hotelu.

zdjęcia, zdjęcia

 

Środa 28.09.22 r.

Najpierw pojechaliśmy do Ponte Nuovo, czyli do miasta, gdzie żyła i pracowała św. Joanna. Uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele, gdzie Joanna miała chrzest oraz odwiedziliśmy szkołę, gdzie Joanna i Piotr Molla się zaręczyli. Następnie widzieliśmy miejsce spoczynku patronki naszej szkoły. Na koniec zwiedziliśmy jej sanktuarium w Mesero.

zdjęcia

 

 

Czwartek 30.09.22 r.

Rano zjedliśmy śniadanie i od razu wyruszyliśmy do Courmayer w Dolinie Aosty na górę Mont Blanc (3462 m n.p.m). Podróż trwała ok. 3 godzin. Wjechaliśmy do połowy góry i już widzieliśmy malownicze widoki. Oglądnęliśmy film o Mont Blanc i wyruszyliśmy na samą górę. Zastał nas tam śnieg. Było malowniczo i przepięknie. Po chwilach spędzonych na górze, zjechaliśmy do restauracji na przepyszny obiad. Była nim lasagne. Po jedzeniu zjechaliśmy na sam dół, kupiliśmy drobne pamiątki i wróciliśmy do hotelu. Po tym dniu każdy był bardzo zmęczony, ale i zadowolony.

zdjęcia

Piątek 1.10.22 r.

Ten dzień zapowiadał się pięknie i taki był. Przy słonecznej pogodzie przejazd nad Jezioro Maggiore, rejs statkiem do Ghiffy,  zwiedzanie Sacro Monte di Ghiffa, podziwianie widoków oraz piękna przyrody pokazało nam jak przyjemnie i w cudownej atmosferze można spędzić czas.

 

zdjęcia

Sobota 2.10.22

A dziś ostatni dzień i powrót do domu L Po śniadaniu oraz spakowaniu rzeczy udaliśmy się do malowniczo położonego Bergamo. Pani Przewodnik poprowadziła nas do Górnego Miasta przez zabytkową bramę Porta San Giacom, opowiedziała nam o powstaniu miasta, zobaczyliśmy miejsce gdzie św. Joanna mieszkała, a także zjedliśmy pyszną pizzę. Czas niestety szybko płynie i musieliśmy wracać do autokaru, by szczęśliwie dojechać do stęsknionych rodziców.

zdjęcia

KLASY 2 I 3 NA WAWELU
Historia interesuje nawet najmłodszych...
27 września klasy trzecie uczestniczyły w lekcji na komnatach królewskich pt.,,Życie codzienne na Wawelu", a 4 października klasy drugie odbyły lekcję muzealną ,,Legendy wawelskie". Słoneczny i ciepły dzień pozwolił również klasie 3a udać się na Ogrody Królewskie, które nawet o tej porze roku mogą zachwycić bogactwem zieleni i kwiatów.
 

zdjęcia, zdjęcia

WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH – KAZIMIERZ DOLNY

 Klasy czwarte uczestniczyły w trzydniowej wycieczce do Kazimierza Dolnego. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję poznać historię miasteczka oraz podziwiać zabytki Kazimierza w czym pomogła im gra miejska i opowieści przewodnika. Nauczyli się wyrabiać i lepić słynne koguty kazimierskie -symbol miasta. Odwiedzili Muzeum Klocków Lego i podziwiali panoramę miasta z Góry Trzech Krzyży. Meleksami udali się do Korzeniowego Dołu jednego z wielu wąwozów lessowych w okolicach Kazimierza. Brali udział w plenerze malarskim nad Wisłą, w wieczorze gier planszowych oraz wieczorze filmowym.

W drodze powrotnej do Krakowa zwiedzili hodowlę bizonów amerykańskich w Kurozwękach oraz słynny zamek w Ujeździe Krzyżtopór.

Był to udany wyjazd.

zdjęcia

WRZESIEŃ
SPOTKANIE Z DZIECIĘCĄ POEZJĄ
 
W dniu 29 października klasa 3a zaprezentowała  swoich młodszych kolegom i koleżankom z klas pierwszych wiersze Juliana Tuwima. Repertuar był zróżnicowany, gdyż uczniowie klasy trzeciej sami dokonywali wyboru wierszy. Pierwszaki słuchały  z uwagą i nagradzały brawami starszych kolegów.
 
zdjęcia
 
 
MUZEUM ILUZJI - 5B
3 października klasa 5b z okazji Dnia Chłopaka udała się na wycieczkę do Muzeum Iluzji. Była to niesamowita przygoda z fizyką, chemią - zabawa światłem i nie tylko. Oprócz dobrej zabawy, bardzo dużo się dowiedzieliśmy.
Po Muzeum udaliśmy się na lody do Good Lood, którą wygraliśmy w zeszłym roku - była słodko i pysznie :)
 
 

 

 
POZNAJEMY ŚWIAT

W bieżącym roku szkolnym klasa 2a realizuje cykl warsztatów podróżniczych prowadzonych przez grupę podróżników z firmy „Poznajemy Świat”, która edukuje dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z kultury i języków innych krajów. Dzięki zajęciom, dzieci mają okazję „podróżować” do około 50 państw świata z wykorzystaniem multisensorycznej metody „Nauczanie przez Podróżowanie”, czerpiącej z pedagogiki montessoriańskiej i gawędy harcerskiej. Warsztaty pozwalają dzieciom doświadczyć niezwykłych przygód, jakich często nie miałyby okazji przeżyć; dowiedzieć się, jak żyją ich rówieśnicy na innych krańcach Ziemi. Warsztaty rozwijają u uczniów postawę szacunku dla innych ludzi i ich kultury, tradycji a także stymulują ciekawość świata i rozwijają kreatywność dzieci oraz wpływają na ich świadomość ekologiczną. Dzięki zajęciom z podróżnikami uczniowie odkrywają sens nauki języków obcych, gdyż uświadamiają sobie, że lingwistyczna sprawność daje ogromne możliwości komunikowania się z ludźmi na całym świecie. Zajęcia warsztatowe bazują zawsze na bezpośrednim doświadczeniu danego kraju czy kultury, poprzez wykorzystanie zdjęć z podróży, etnicznej muzyki, oryginalnych instrumentów, strojów i licznych przedmiotów przywiezionych przez podróżników z całego świata.

Od początku września uczniowie mieli okazję uczestniczyć już w dwóch spotkaniach podróżniczych: „Kolorowe Indie” i „Hiszpańskie flamenco”. Warsztaty bardzo podobały się uczniom, którzy już z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.

zdjęcia

 
W PRACOWNI I MUZEUM WITRAŻU – KOŁO HISTORYCZNE

W sobotę, 1 października uczestnicy koła historycznego udali się  do Muzeum Witrażu. Zwiedzaliśmy „żywe muzeum” z przewodnikiem, który przybliżył nam tajniki powstawania witraży oraz historię tego miejsca. Pracownia witraży obchodzi w tym roku 120 – rocznicę powstania i działalności.Podczas warsztatów uczestnicy próbowali swoich sił tworząc własne projekty.

Jak zawsze był czas na coś dobrego i oczywiście…obwarzanki

 

zdjęcia

„LEKCJA DLA RODAKA”

W czwartek, 22 września uczniowie klas ósmych uczestniczyli w spotkaniu z panem Nikitą Olchowskim przedstawicielem Fundacji dla Rodaka. Podczas lekcji uczniowie poznali historię deportacji Polaków do Kazachstanu oraz założenia działalności fundacji, która wspiera Polaków wciąż mieszkających w odległym Kazachstanie.

zdjęcia

KLASY CZWARTE W JASKINI WIERZCHOWSKIEJ

 W poniedziałek 19 września klasy 4a i 4b udały się na wycieczkę do podkrakowskiej Jaskini Wierzchowskiej. Uczniowie zwiedzali jaskinię z przewodnikiem, który przekazał im wiele ciekawych informacji na temat tego miejsca. Obserwowali nietoperze, spotkali się z „ człowiek pierwotnym” i mieli okazję uczestniczyć
w grach i zabawach wewnątrz jaskini. Na koniec czekały na nich gorące kiełbaski z grilla.

Wszyscy miło spędzili czas.

zdjęcia

IMIENINY KSIĘDZA DYREKTORA
19 września 2022 w naszej szkole obchodziliśmy imieniny Dyrektora  KCECAK Stanisława Czernika. W czasie spotkania księdza ze społecznością szkolną uroczyście i radośnie zabrzmiały wyśpiewane z głębi serc życzenia.
 
 
 
 
zdjęcia
 
 
 
 

WYCIECZKA DO OGRODZIEŃCA I NA PUSTYNIĘ BŁĘDOWSKĄ

Dnia 16 września uczniowie klas siódmych wybrali się na wycieczkę do Ogrodzieńca i na Pustynię Błędowską.

W Ogrodzieńcu uczniowie zwiedzili ruiny zamku oraz wzięli udział w żywej lekcji historii, w trakcie której mieli okazję zapoznać się ze strojami, bronią oraz zwyczajami średniowiecza.

Następnie mogli posilić się samodzielnie przygotowanym posiłkiem - kiełbaskami z ogniska.

Kolejnym punktem programu była Pustynia Błędowska. Dzieci spędziły tam wspólnie czas grając w gry i biegając po piachu czując się jak na Saharze.

Uwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Pieskowej Skale, nad którą króluje Maczuga Herkulesa.

Wszyscy w dobrych humorach oraz pełni wrażeń wrócili do Krakowa.

zdjęcia

 
 

1 WRZEŚNIA - NOWY ROK SZKOLNY

Uroczystą Mszą Świętą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Przywitaliśmy w szkole nowych uczniów i nauczycieli. Mamy nadzieję i wierzymy, że ten rok będzie czasem rozwijania talentów, nawiązywania kontaktów i budowania przyjaźni.  Dzwoneczek tradycyjnie obwieścił 380 uczniom, że zaczął się rok szkolny 2022/2023, ale już za 294 dni „wydzwoni” nam radosną wiadomość o wakacjach!

 

 

zdjęcia

Szkolne wydarzenia

 

W najbliższym czasie

 

 

wakacje
Do wakacji pozostało