szkoła podstawowa joanna mola

Biblioteka


 

mgr Anna Łaskawiec


Godziny pracy biblioteki szkolnej

poniedziałek: 8.00 – 9.30, 13.25 – 15.45

wtorek: 9.45 – 15.10

środa: 9.45 – 15.10

czwartek: 8.00 – 9.30, 13.25 – 14.40

piątek: 8.00 – 15.35

 

Rozstrzygnięcie akcji „Czytam pierwsze abecadło”

 

Gratuluję pierwszoklasistom, którzy wytrwale czytali „Pierwsze abecadło” i systematycznie rozwiązywali zadania. Mam nadzieję, że teksty zebrane w tej książce były dla Was ciekawe.
Najwytrwalsi czytelnicy wśród pierwszoklasistów to:
1. Weronika S. kl. 1a
2. Agata W. kl. 1a
3. Zofia K kl. 1a
4. Celina R. kl. 1b
5. Michalina P. kl. 1b
6. Dawid S. kl. 1b
7. Wojciech P. kl. 1b
8. Iga M. kl. 1b
9. Julia D. kl. 1b
Uczestnicy akcji otrzymali nagrody – niespodzianki.Bilet powrotny do biblioteki

Po okresie zdalnego nauczania miło jest wrócić do czytania książek. Biblioteka znów ożyła, ponieważ uczniowie klas I-III przyłączyli się do akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”. Z półek poznikały powieści detektywistyczne, o zwierzątkach, przyjaźni, a także baśnie i wiersze. Dzieci chętnie czytały i „kasowały” swoje bilety.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Anna Łaskawiec

 

 

 

 

 Moc przyjaźni

W marcu klasy 2-3 wzięły udział w zajęciach czytelniczych z elementami biblioterapii na temat przyjaźni. Uczniowie mieli okazję zastanowić się nad tym, jakimi są przyjaciółmi, co mogliby dać innym, a co od swoich przyjaciół otrzymują. W trakcie zajęć czytaliśmy pełną ciepła i inspirującą książkę Julii Volmert „Prezent dla ciebie”.

Anna ŁaskawiecPasowanie na czytelnika

W lutym do naszej biblioteki przybyły pierwszaki. Uczniowie klas 1a i 1b poznali wszystkie tajniki biblioteki, dowiedzieli się m.in. jak szukać książek, jakie rodzaje książek są dostępne w naszej bibliotece, poznali regulamin wypożyczania. Po zapoznaniu się z historyjką o ciekawskim Georgu, który pierwszy raz odwiedził bibliotekę, dzieci zostały uroczyście przyjęte w poczet czytelników. Drogie Pierwszaki! Przychodźcie do nas jak najczęściej i poznawajcie świat przygód, baśni, ciekawych historii, które ukryte są na kartach książek.

 Akcja czytelnicza „Czytam Pierwsze Abecadło”

W związku z kampanią społeczną Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” zachęcam pierwszoklasistów do udziału w akcji czytelniczej „Czytam Pierwsze Abecadło”. Celem akcji jest rozbudzenie pasji czytania, dziecięcej wyobraźni i wrażliwości na drugiego człowieka. W ramach organizowanej przez bibliotekę akcji czytelniczej „Czytam Pierwsze Abecadło” zapraszam pierwszoklasistów do codziennego, samodzielnego czytania.
1. Akcja czytelnicza trwa w dniach 22.02 – 19.03.2021r. Dziecko codziennie czyta samodzielnie i głośno przez 15 -20 minut, co potwierdza podpisem osoba dorosła na piramidzie czytelniczej przy odpowiedniej dacie.
2. Tekst książki „Pierwsze Abecadło został podzielony na cztery części – po tygodniu czytania uczeń odpowiada na pytania odnoszące się do fragmentu tekstu zaplanowanego na dany tydzień.
3. Kartę pracy z piramidą czytelnictwa i odpowiedziami, podpisaną imieniem i nazwiskiem pierwszoklasisty można dostarczyć do biblioteki szkolnej po zakończeniu akcji w dniach 20 – 26.03.2021.
4. Karta pracy do wydruku zostanie Państwu przesłana drogą mailową.
5. Udział w akcji czytelniczej jest dobrowolny.
6. Uczestnicy akcji otrzymają dyplomy i upominki.

 "Konkurs czytelniczy „Książka moim przyjacielem”

W roku szkolnym 2019/20 rozpoczął się całoroczny konkurs czytelniczy dla klas 1-3 „Książka naszym przyjacielem”, który został w marcu wstrzymany z powodu zamknięcia szkół. Zapraszamy do udziału w konkursie, czytania i uzupełniania zeszytów czytelniczych. Konkurs promuje czytanie zarówno samodzielne jak i czytanie na głos dzieciom przez rodziców czy innych dorosłych. Osoby, które zachowały poprzedni zeszyt czytelniczy mogą uzupełniać go nadal. Zapraszamy również nowych czytelników.

W tym roku szkolnym lista książek jest krótka, ponieważ zaczynamy czytać dopiero od 2 semestru. Konkurs trwa do 31 maja 2021 r.

Regulamin konkursu znajduje się w zakładce Dla uczniów – Konkursy.

Zachęcamy do czytania i udziału w konkursie!

Anna Łaskawiec
Kinga MroczkaSpotkanie autorskie z p. Jakubem Skworzem

23 października w naszej bibliotece poprzez aplikację ZOOM odbyło się spotkanie klasy 3b z dziennikarzem i pisarzem Jakubem Skworzem. Autor napisał m.in. takie książki jak „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”, „Wampirek Alfred i ostatni ząbek” oraz „Prawie
bajki. Nieznajomość prawa szkodzi”. Tym razem opowiadał o swojej najnowszej książce „Mania Skłodowska”. Przybliżył nam życie słynnej polskiej fizyczki i chemiczki, zainteresował anegdotkami z jej dzieciństwa, a nawet pokazał eksperyment chemiczny. Autor
połączył się z nami z krakowskiej Księgarni pod Globusem, gdzie kilkakrotnie gościliśmy w ramach projektu „Chodzi o czytanie.

Anna Łaskawiec

 Dzień Głośnego Czytania

W dniach 15 i 16.10.2020 klasy 1 – 3 obchodziły Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.  Celem tej akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom oraz nabywanie przyjemności z czytania i słuchania.
Ponadto czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, rozwija język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, pomaga odnieść sukces w szkole, a także jest wspaniałym sposobem na pędzenie wolnego czasu. Święto to, jest  uwielbiane przez dzieci. W tym roku nauczyciele w ramach akcji  czytali uczniom wiersze, m.in.: Jana Brzechwy, Joanny Kulmowej, Danuty Wawiłow, Wandy
Chotomskiej i Ludwika Jerzego Kerna.

 

Anna Łaskawiec
Kinga Mroczksa

  

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

W Dniu Kubusia Puchatka zapanowała w naszej bibliotece atmosfera Stumilowego Lasu. Dzieci przyniosły mnóstwo pluszowych przytulanek – postaci z bajki o Kubusiu, którymi udekorowaliśmy bibliotekę. Można było posłuchać fragmentu książki oraz wylosować zakładkę z cytatem. Na chętnych czekała plastelina, z której powstały piękne figurki misiów, a przy lepieniu pomagały miłe wolontariuszki z piątej klasy. Bibliotekę ozdobiły również kolorowe prace pierwszaków, wykonane na świetlicy szkolnej. Sympatyczna Kubusiowa dekoracja zostanie z nami jeszcze przez kilka dni, zapraszamy więc do odwiedzin.

Anna Łaskawiec

 

 Biblioteka z sercem

14 lutego świętowaliśmy w naszej bibliotece Walentynki. Bibliotekę odwiedziły klasa 6b oraz 2a, które brały udział w zajęciach na temat Święta Zakochanych, a przez cały dzień można było wypożyczać książki w ramach akcji „Randka w ciemno z książką” oraz robić zakładki z serduszek. To sympatyczne święto przyciągnęło do biblioteki wielu czytelników i mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili. Święto powtórzymy za rok, bo warto rozmawiać o miłości – nie tylko do swojej sympatii, ale także do siebie, rodziców i wszystkich bliskich.


Anna Łaskawiec

 

  Konkurs czytelniczy całoroczny „Książka naszym przyjacielem”

Zapraszamy do udziału w całorocznym konkursie czytelniczym „Książka naszym przyjacielem”, który polega na systematycznym czytaniu książek i uzupełnianiu zeszytu czytelniczego. Wszystkie podane książki znajdują się w bibliotece szkolnej. Książki można czytać samodzielnie lub wspólnie z rodzicami. Regulamin konkursu oraz lista książek znajdują się w zakładce: dla uczniów – konkursy. Poniżej znajduje się przykład zeszytu czytelniczego z poprzedniego konkursu.

WIĘCEJ INFORMACJI

Zapraszamy do czytania :)

Anna Łaskawiec
Katarzyna Mróz


Spotkanie z Panem Adamem Wajrakiem

 

 

 


Spotkanie autorskie z Panią Barbarą Gawryluk

22.11.2019 r. klasy pierwsze odwiedziły Księgarnię pod Globusem i wzięły udział w spotkaniu z Panią Barbarą Gawryluk – autorką książek dla dzieci, dziennikarką Radia Kraków i tłumaczką literatury szwedzkiej (przetłumaczyła ona m.in. ulubioną serię książek dla dzieci - „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”). Pani B. Gawryluk opowiadała o swoich książkach, a szczególną uwagę poświęciła historii psa Dżoka, którą opisała w książce „Dżok, legenda o psiej wierności”. Dzieci miały również okazję otrzymać autograf autorki wraz z dedykacją.

Dziękujemy Pani Barbarze Gawryluk za to ciekawe i miłe spotkanie.

Anna Łaskawiec

 

 

 

 

 

 

 

 


Konkurs „Tysiąc powodów, by czytać”

W październiku odbył się konkurs czytelniczo-plastyczny dla klas 1-6 „Tysiąc powodów, by czytać”. Praca „Babcia na jabłoni” została wytypowana do konkursu Empiku. Wyniki konkursu znajdują się w zakładce: uczeń – konkursy – wyniki. Cieszę się z dużego zainteresowania konkursem i zapraszam do kolejnych.

Anna Łaskawiec

 Dnia 4.11.2019 r. odbył się w naszej szkole Słodziakowy Dzień Głośnego Czytania. Był on zwieńczeniem akcji „Szkolne przygody słodziaków”, podczas której dzieci z klas 1-szych i 2-gich poznawały na świetlicy przygody Gangu Słodziaków i wykonywały wspólnie magiczne drzewo. Do akcji przyłączyli się także wolontariusze, którzy czytali młodszym kolegom opowiadania ze słodziakowego lasu. Podczas obchodów Dnia Głośnego Czytania zostały również nagrodzone dzieci, które najaktywniej brały udział w tej akcji, a w bibliotece nauczyciele czytali uczniom na głos fragmenty literatury dziecięcej.

Anna ŁaskawiecSpotkanie z Panią Renatą Piątkowską

W dniu 9.09.2019 klasa 5a i klasa 6b wzięły udział w spotkaniu autorskim ze znaną pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w księgarni „Pod Globusem”. Pani Renata Piątkowska przybliżyła nam historię odważnej dziewczyny z Pakistanu, Malali, która w wieku 17 lat otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Autorka książki „Która to Malala?” opowiadała o Pakistanie, gdzie urodziła się dziewczynka, panujących tam zwyczajach, sytuacji kobiet i o rodzicach Malali. Dziękujemy Pani Renacie Piątkowskiej za to wartościowe spotkanie i pokazanie świata, o którym większość z nas nie miała pojęcia. Książka „Która to Malala?” jest dostępna w naszej bibliotece. Zachęcam do wypożyczania.

Anna Łaskawiec

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Panią Justyną Bednarek

W maju klasy 2a i 2b miały okazję gościć w Bibliotece Kraków, Filii nr 16 przy ul. W.E. Radzikowskiego 29 i uczestniczyć w spotkaniu z Panią Justyną Bednarek. Pani J. Bednarek jest autorką książek dla dzieci i dorosłych, a uczniowie klas drugich znają dobrze książkę jej autorstwa Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Autorka opowiadała dzieciom, w jaki sposób została pisarką, jak powstawały jej książki oraz które z historyjek opierają się na prawdzie, a które są przez nią wymyślone. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i zadawały mnóstwo pytań. Serdecznie dziękujemy Paniom Bibliotekarkom z Filii nr 16 za zaproszenie naszej szkoły do tej pięknej i nowoczesnej biblioteki, aby dzieci mogły osobiście poznać autorkę swoich ulubionych książek. Takie spotkania z pewnością przyczyniają się do zaszczepienia pasji czytelniczej wśród dzieci.

Anna Łaskawiec

 

 

 


 

Pasowanie na czytelnika

W kwietniu odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszaków do grona czytelników biblioteki. Dzieci poznały regulamin biblioteki, dowiedziały się, gdzie mogą odnaleźć książki dla siebie, szukały także krasnoludków, które zadawały im zagadki. Po odgadnięciu bajkowych zagadek nastąpiła część oficjalna, czyli pasowanie dzieci na czytelników szkolnej biblioteki, po czym każdy nowy czytelnik otrzymał piękną zakładkę ze swoim imieniem. Na zakończenie dzieci czytały i pożyczały książki.

Anna Łaskawiec


 

 XII Małopolski Konkurs Pięknego Czytania w naszej szkole

8.02.2019 odbył się etap szkolny XII Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. W konkursie wzięło udział 46 osób. Uczestnicy czytali wybrane fragmenty swoich ulubionych książek. Cieszymy, że tak wielu uczniów w naszej szkole czyta i co ważne, potrafi czytać na głos pięknie interpretując tekst.

Anna Łaskawiec

 

 

Dzień Głośnego Czytania

W wtorek, 2.10., zgodnie z naszą coroczną tradycją obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Tym
razem nauczyciele wcielili się w role bohaterów książki p. Renaty Piątkowskiej „Nie ma nudnych dni” i
przeczytali uczniom klas I-III dwa zabawne opowiadania. Dzieci żywo reagowały na czytany tekst, a
dowodem udanej akcji są wypożyczone z biblioteki szkolnej wszystkie egzemplarze czytanej książki.
Zachęcamy do głośnego czytania dzieciom, ponieważ jest to bardzo miłe przeżycie, rozwijające
wyobraźnię dzieci i budujące obustronną więź.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Katarzyna Mróz
Anna Łaskawiec

 

Nasi ulubieni autorzy

 

7.12.2018 odbyła się w naszej szkole prezentacja projektów edukacyjnych, połączonych wspólnym tytułem „Nasi ulubieni autorzy”. Każda z klas 1-3 zajmowała się twórczością innego autora.

 Klasy 1a i 1b zaprezentowały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima w formie wesołych piosenek. Klasy 2a i 2b czytały fragmenty wybranych książek Grzegorza Kasdepke i Astrid Lindgren i przedstawiały do nich scenki. Nie zabrakło również piosenki o Pippi Pończoszance. Klasy 3a i 3b przybliżyły nam twórczość  Barbary Gawryluk i Danuty Wawiłow.

Wybór poezji i prozy, piękne czytanie, deklamacja wierszy, śpiew, tańce i kolorowe stroje sprawiły, że cała uroczystość była barwna i dla wszystkich ciekawa. Z pewnością stanowiła zachętę do czytania, a w szczególności do sięgnięcia po książki prezentowanych autorów.

                                                                                                              Anna Łaskawiec

 Akcja „Uwolnij książkę”

W dniach 15.11.2018 do 30.11.2018 Rada Rodziców zorganizowała akcję „Uwolnij książkę”.  Akcja polegała na zbiórce książek, którą prowadziły wszystkie klasy i została przeprowadzana w formie konkursu. Zwycięska klasa otrzymała od Rady Rodziców bilety do kina. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy przyłączyli się do akcji. Dzięki temu, biblioteka zyskała potrzebne lektury oraz wiele innych ciekawych książek. Oto liczbowe zestawienie książek z podziałem na klasy.

kl. 1a - 35
kl. 1b - 82
kl. 2a - 30
kl. 2b - 54
kl. 3a - 25
kl. 3b -124
kl. 4a - 123
kl. 4b - 84
kl. 5b - 24
Kl. 6a - 40
Kl. 7a - 131
Kl. 8a – 40

Anna ŁaskawiecWystawa w bibliotece „Mikołajek nas rozśmiesza”

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Mikołajek nas rozśmiesza” . Na wystawie zaprezentowane zostały lapbooki klasy IVa, wykonane na lekcjach j. polskiego z Panią Karoliną Jasek. Zawierają one informacje o Mikołajku i jego przygodach, zagadki i śmieszne historyjki. Duże postacie Mikołajka i Rosoła wykonały dzieci na zajęciach kółka plastycznego, pod opieką Pani Iwony Wrońskiej-Stopy. Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po książki z serii o Mikołajku, które są dostępne w naszej
bibliotece.

Anna Łaskawiec

 W bibliotece

Biblioteka szkolna to oaza spokoju. Tu można wybrać ciekawą książkę, zagłębić się w miękką pufę i przenieść się w świat wyobraźni. Cieszymy się bardzo, że tak wielu uczniów lubi tu spędzać czas, czytając lub ucząc się w ciszy. Dziękujemy także wolontariuszkom, które z chęcią pomagają w pracach bibliotecznych. Zapraszamy wszystkich do odpoczynku z książką.

Anna Łaskawiec

Nasza szkoła

 

W najbliższym czasie

 

 

wakacje
Do wakacji pozostało