szkoła podstawowa joanna mola

Rok szkolny 2021-2022


ROK SZKOLNY 2021/2022

 
CZERWIEC

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

24 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W tym podniosłym wydarzeniu oprócz uczniów i nauczycieli udział wzięli również licznie zgromadzeni rodzice.

Uroczystość rozpoczęła się rozdaniem świadectw uczniom klas 1-7.

Następnie celebrowano uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył ks. Rafał Kasperek. Po Mszy Świętej uczniowie, nauczyciele oraz rodzice pożegnali księdza Rafała, który zostaje przeniesiony do parafii w Skomielnej Białej, dziękując mu za wszystkie katechezy, posługę kapłańską oraz uśmiech, którym nas wszystkich obdarzał każdego dnia. Tuż po pożegnaniu nastąpiło przekazanie sztandaru przez uczniów kończących w tym roku naszą szkołę uczniom klas 7 oraz ślubowanie. Następnie odczytano list Pani Dyrektor Marzeny Kamudy, która nie mogła niestety osobiście wziąć udziału w zakończeniu roku szkolnego. Pani Dyrektor podziękowała w liście wszystkim za całoroczną pracę i trud. Przekazała również absolwentom najserdeczniejsze życzenia na dalszą drogę życia. Kolejnym punktem programu było wręczenie przez Panią Dyrektor Ewę Sobczak oraz Panią Annę Kawalec-Varzar nagród dla najwybitniejszych uczniów – konwalii św. Joanny.

W tym roku w otrzymali je: Mikołaj Maszczyński, Martyna Samek, Hanna Kozak oraz Radosław Brunowski.

W dalszej części uroczystości Pani Dyrektor Ewa Sobczak skierowała słowa uznania do rodziców, którzy przez cały rok bezinteresownie działali na rzecz szkoły, dziękując im za okazane wsparcie i zaangażowanie.

Przedstawiciele Rady Rodziców również podziękowali dyrekcji i wszystkim nauczycielom za całoroczną pracę.

Następnie wychowawcy klas odczytali nazwiska uczniów, którzy zostali wpisani do Złotej Księgi. Tuż po tym Wychowawczynie klas 8, Pani Katarzyna Cupiał i Pani Katarzyna Szcześniak wraz z Panią Dyrektor wręczyły listy gratulacyjne rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu.

Po zakończeniu części oficjalnej w kościele wszyscy uczniowie klas 4-8 udali się do sali gimnastycznej. Uczniowie klas 7 przygotowali krótkie pożegnanie dla absolwentów. Następnie uczniowie klas 8 podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za przekazaną im wiedzę, za wychowanie i okazane serce.

Życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom niezapomnianych wakacji i wspaniałego, bezpiecznego odpoczynku.

Do zobaczenia we wrześniu!

List od Pani Dyrektor

zdjęcia

WYCIECZKA DO DOLINY GRZYBOWSKIEJ – 3B

W dniu 14.06.2022r. wybraliśmy się na wycieczkę do Doliny Grzybowskiej. Nasz spacer w pięknych okolicznościach przyrody rozpoczęliśmy z parkingu przy Dolinie i udaliśmy się wzniesienie, aby dotrzeć do Rezerwatu Skały Kmity. Po dotarciu na szczyt, czekał na nas piękny widok rozciągający się z góry. Następnie przeszliśmy ścieżką przyrodniczo -edukacyjna, na której mogliśmy zapoznawać się z różnymi wiadomościami przedstawionymi na tablicach informacyjnych. Z tablic dowiedzieliśmy się sporo o gospodarce leśnej oraz ochronie przyrody. Podczas naszego spaceru mogliśmy rozpoznawać rośliny i zwierzęta, a także usłyszeć ich różne odgłosy. Z uwagą musieliśmy patrzeć na oznaczenia szlaku, aby z niego nie zboczyć. Po przerwie śniadaniowej ruszyliśmy dalej. Tym razem celem była stacja kontroli lotów „Zapałka”, która obsługuje pobliski port lotniczy. Spacer skończyliśmy zwiedzając pięknie zaadoptowawszy Kamieniołom w Zabierzowie oraz poszukując ciekawych kamieni.

zdjęcia

KOMERS KLAS 8

Wieczorem 14 czerwca nasza szkoła przepełniona była muzyką, ponieważ odbył się długo przez nas wyczekiwany bal ósmoklasisty. Były tańce, śpiewy, wspólne zabawy przeboje, które wszyscy znamy oraz pyszny poczęstunek. Pojawili się również nasi nauczyciele wraz z panią Dyrektor oraz rodzice. Nie zabrakło wspólnie tańczonej belgijki, dedykowanych piosenek, oraz licznych wspomnień. Wszyscy bawiliśmy się świetnie i na pewno długo będziemy pamiętali nasz komers – ostatnią wspólną dyskotekę.

Uczniowie klas 8

zdjęcia

WYCIECZKA KLAS PIĄTYCH DO WROCŁAWIA I W GÓRY STOŁOWE

W dniach od 8 do 10 czerwca klasy piąte wyjechały na „Zieloną szkołę”. W ramach wycieczki w pierwszym dniu zwiedzaliśmy Wrocław i jego okolice. Rynek miasta to jedna z piękniejszych starówek w Polsce, a także jeden z największych rynków staromiejskich Europy, 213 metrów długości i 178 metrów szerokości klasyfikuje go na trzecim miejscu w Polsce po rynkach w Krakowie oraz Olecku. Piękna architektura, klimatyczne kamienice, dużo restauracji oraz miejsc wartych odwiedzenia sprawiają, że jest to najpopularniejsza atrakcja Wrocławia. Niezwykle cennym zabytkiem jest także Stary Ratusz, będący największym i najstarszym ratuszem w kraju. W czasie zwiedzania miasta, bawiąc się, szukaliśmy wrocławskich krasnali.
Drugiego dnia przyjechaliśmy do Karłowa i weszliśmy z przewodnikiem górskim na Szczeliniec Wielki. Jest to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów. Na Szczelińcu, a dokładniej w Piekiełku, kręcono film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. W trzecim, ostatnim dniu wyjazdu zwiedzaliśmy ZOO we Wrocławiu oraz Afrykarium.
Do domu wróciliśmy wieczorem uśmiechnięci i zadowoleni.

WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH DO ZOO
10 czerwca klasy szóste wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego. Uczniowie zwiedzali ogród oraz wzięli udział w projekcie przygotowanym przez p.Monikę Szymańską dotyczącym zwierząt, które zamieszkują zoo.
 
Pogoda oraz humory dopisały, uczniowie mogli się wyluzować w ten jeden z ostatnich dni szkolnych przed wakacjami :))
 
 

POWITANIE PIERWSZOKLSISTÓW

Eleganckie białe bluzki i koszule, ciemne spodnie i spódniczki, schludnie uczesane włosy – tak prezentowali się przyszli pierwszoklasiści naszej szkoły, którzy w minioną środę, 8 czerwca zebrali się w naszym kościele.

W uroczystym przywitaniu uczniów wzięli udział również ich rodzice, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele. Na początku ks. Rafał Kasperek zachęcił dzieci, by z przyniesionych przez niego klocków zbudowały wspólnie dom. Stanowił on symbol wykształcenia, jakie młody człowiek zdobywa w ciągu swojego życia. To edukacja pozwala nam rozwijać się i dążyć do realizacji marzeń, wyznaczonych celów. Następnie Pani Dyrektor wraz z przyszłymi wychowawczyniami powitały każdego ucznia, wręczając pluszaka, który ma towarzyszyć im we wrześniu i umilać pierwsze dni nauki w szkole.

Po uroczystym powitaniu, dzieci udały się pod opieką nauczycieli do szkoły, by obejrzeć przedstawienie pt. „Smok, ze smoczej jamy”, przygotowane przez aktorów Szkolnego Koła Teatralnego, pod czujnym okiem Pani Anny Maciejończyk. Rodzice zaś zostali w kościele, by zaczerpnąć informacji, które pomogą im, jak najlepiej przygotować swoje dzieci do rozpoczęcia roku szkolnego.

Z pierwszoklasistami widzimy się już we wrześniu,, do zobaczenia w szkole!

zdjęcia

ATRAKCYJNY MAJ W KLASACH 1- 3

Miesiąc maj zapowiedział się w naszej szkole niezwykle ciekawie. I taki również był… Rozpoczął się od bardzo ważnego wydarzenia, jakim była Pierwsza Komunia Święta trzecioklasistów. Kilka dni później, 11 maja br. uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w wycieczce do Ogrodu Doświadczeń, podczas której mogli polisensorycznie poznawać otaczający nas świat oraz zjawiska w nim występujące. W drugiej połowie maja do naszej szkoły zawitała Pracownia As, która poprowadziła lekcję przyrodniczą o roślinach i warunkach potrzebnych do ich rozwoju oraz zorganizowała warsztaty tworzenia „Lasu w słoiku”. Przepiękne uczniowskie „lasy” stały się niezwykłym prezentem dla ukochanych mam naszych wychowanków. W ostatnim tygodniu maja dzieci z klas drugich i trzecich wypoczywały na zielonej szkole w Muszynie, natomiast pierwszoklasiści wybrali się na całodniową wycieczkę do Parku Miniatur „Świat Marzeń” i Warowni w Inwałdzie. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyła piękna pogoda i niezwykła atmosfera!

Wycieczka Ogród Doświadczeń

Warsztaty "Las w słoiku"

Wycieczka do Inwałdu

 
 

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA

6 czerwca był dniem wyjątkowym, pełnym niespodzianek. Dzięki rodzicom, którzy byli pomysłodawcami i organizatorami festynu oraz nauczycielom, którzy pomogli w przeprowadzeniu imprezy , wszyscy obecni mogli skorzystać z wielu atrakcji. Podążając przy dźwiękach muzycznych przebojów poprzez Strefy: Beztroski, Relaksu, Pyszności, Zwycięzców, Odkrywców i Przyjaźni mogliśmy odwiedzić zamek - dmuchaniec, sprawdzić, co słychać u robotów, doświadczyć różnych zjawisk chemicznych, wyczarować balonowe zwierzaki, pobawić się na magicznym dywanie, wykazać się sprawnością podczas sportowych turniejów, przyjrzeć się bacznie iluzjoniście, rozkoszować się włoskim lodami, pizzą, owocowymi szaszłykami, warzywnymi przekąskami, popijając pyszną lemoniadę. Towarzyszyły nam promienie słońca, błękit nieba i unoszące się w powietrzu bańki mydlane.

Ten radosny dzień będzie zapewne źródłem pięknych wspomnień.

zdjęcia

ROCZNICA I. KOMUNII ŚWIĘTEJ KLAS CZWARTYCH

Minął rok od uroczystego dnia I. Komunii Świętej.
Klasy 4A i 4B, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego 5.06.2022 r., wspólnie przypominały sobie ten ważny moment w ich życiu.

Wtedy to dostali najważniejszy – niewidzialny klucz, dzięki któremu mogą raz po raz odkrywać bezcenne dary: w sakramencie pokuty i pojednania i Komunii Świętej. Życzymy im, by całe życie z tych darów korzystali.

zdjęcia

KLASY ÓSME W JASTARNI J

Po wyczerpującym tygodniu egzaminów ósmoklasisty przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. W niedzielę przed północą zebraliśmy się na dworcu krakowskim, aby następnego dnia usłyszeć szum fal Bałtyku. Naszym celem była Jastarnia na Półwyspie Helskim. Każdego dnia świetnie się bawiliśmy – spędzaliśmy czas na plaży, podziwialiśmy zachód słońca, odwiedziliśmy fokarium na Helu. Mieliśmy także okazję spróbować nowego sportu wodnego – SUNSET SUP czyli pływania na deskach przy użyciu wiosła. Zwiedziliśmy piękne nadmorskie miasto Gdańsk. W piątek wypoczęci i szczęśliwi wsiedliśmy do pociągu, którym wróciliśmy do domu. Pomimo wahań pogodowych, spędziliśmy wspaniały tydzień w towarzystwie najlepszych przyjaciół. Na długo zapamiętamy tą niesamowitą wycieczkę.

zdjęcia

NA DESKACH SZKOLNEJ SCENY…

1 czerwca 2022 o godzinie 11.00, 11.45 oraz 12.40 odbyły się trzy kolejne występy szkolnego koła teatralnego. W spektaklu zatytułowanym Polegać na sobie czy na innych? Wariacje na temat ludzkiej natury wykorzystano teksty Jana Brzechwy, Ignacego Krasickiego i fragmenty Bajki o rybaku i rybce. Młodzi adepci sztuki teatralnej wspaniale odegrali swoje role: mrówki, kozła, owcy muchy, zajączka, chrabąszcza, żaby, jaszczurki, barana , wołu, myszki, cielęcia, konia, osła, jeża, sfory psów, złotej rybki, baby, rybaka i narratorów.

Wszyscy aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności – widzów, czyli całej szkoły.

Teatr nie tylko wspiera naszą aktywność, poszerza wyobraźnię, uczy twórczych innowacyjnych rozwiązań, ale jest również znakomitym narzędziem samopoznania, lepszego zrozumienia świata własnych i cudzych emocji, uczy tolerancji i umiejętności społecznych.

Dlatego członkowie koła teatralnego zapraszają wszystkich chętnych do udziału w zajęciach w przyszłym roku!

zdjęcia

MAJ
 

ZIELONA SZKOŁA KLAS II i III

Dzień1

W końcu się doczekaliśmy! W poniedziałkowy poranek, zwarci, gotowi i pełni emocji wyruszyliśmy na naszą pięciodniową przygodę. Dla nas wszystkich jest to nowe i wyczekiwane przeżycie. Po czasie podróży w pięknych okolicznościach przyrody, równym marszem udaliśmy się, by zdobyć szczyt - Jaworzyna Krynicka. Droga nie była łatwa, ale co to dla nas. Nagrodą za wytrwałość i pokonanie słabości był smaczny posiłek w schronisku i roztaczające się z góry cudowne widoki. Po zakwaterowaniu w naszym ośrodku, zjedliśmy kolację i zrelaksowaliśmy się przy nocnym seansie filmowym. To był dzień pierwszy – pełen emocji i wysiłku, który odczuwamy w naszych nogach.

zdjęcia

Dzień 2

Tego dnia nie potrzebne nam były budziki. Mimo, że Panie było gotowe na zaskakujące pobudki, to my zaskoczyliśmy je naszą gotowością, zanim zapukały do drzwi. Po smacznym śniadaniu i po pozytywnie zaopiniowanej kontroli czystości, ubrani w wygodne stroje rozpoczęliśmy olimpiadę sportową. Na zielonym terenie wokół ośrodka, czekało na nas wiele konkurencji. Zadbaliśmy o naszą kondycję, a śmiechu było przy tym co nie miara. Po południu udaliśmy się do centrum Muszyny, gdzie wzięliśmy udział w grze miejskiej. Rozwiązując zadania poznawaliśmy atrakcje miasta. Na ochłodę emocji zjedliśmy pyszne lody. Następne udaliśmy się w wyjątkowe miejsce – Ogród Zmysłów. Na zakończenie dnia czekał nas wieczór gier i zabaw na świeżym powietrzu. To był dzień drugi – pełen zdrowej rywalizacji i korzystania z pięknej, słonecznej pogody.

zdjęcia

Dzień 3

Nawet się nie obejrzeliśmy, a już rozpoczął się trzeci dzień naszej zielonej przygody. Główną atrakcją tego dnia, która wywołała euforię zarówno u dziewczynek jak i chłopców, był spływ rzeką Poprad. Siedząc wygodnie w pontonie, mogliśmy podziwiać 2 kraje równocześnie – Polskę i Słowację. Rzeka okazała się być bardzo przyjazną, tym bardziej w tak sprzyjającej aurze. Zgodnie z naszymi wyborami ,część z nas bawiła się dzisiaj w parku linowym, a pozostali zamienili się w laserowych wojowników w trakcie gry paintball. Nasze Panie nie zapomniały o dzisiejszym święcie, dlatego Dzień Dziecka zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i tańcami. To był Dzień Trzeci – który upłynął wśród szumu fal i trzasku ognia.

zdjęcia

Dzień 4

W dzisiejszym dniu celne oko, wyprostowana postawa, spryt i zaradność, okazały się być kluczem do sukcesu. Nauka strzelania z łuku była niezłą frajdą, a każda strzała utkwiona w tarczy sprawiała nam ogrom radości. Podczas survivalowej wyprawy do lasu, nauczyliśmy się jak rozpalić ognisko, zbudować tratwę i przetrwać w trudnych warunkach. Dzięki tej wyprawie odkryliśmy, że można poradzić sobie w najbardziej ekstremalnych warunkach, nawet bez Internetu i telefonu. Po pokojach roznosił się zapach dzikiej mięty i kwiatów zebranych w czasie tej wycieczki. Na koniec dnia, z mapą w ręku, wzięliśmy udział w wieczornych podchodach. Musieliśmy się wykazać umiejętnością współpracy. Ponieważ była to nasza ostatnia noc, założyliśmy piżamy ale wcale nie poszliśmy tak wcześnie spać…J To był dzień czwarty – a zakończyło go piżama party.

zdjęcia

WYJŚCIE KLAS PIĄTYCH DO TEATRU "GROTESKA"

Dnia 30 maja klasy piąte były w Teatrze „Groteska” na przedstawieniu „Przygody Tomka Sawyera”, przygotowanym na podstawie oryginału „The Adventures of Tom Sawyer” Marka Twaina. Dla uczniów było to pierwsze spotkanie z tą lekturą.

Tomek Sawyer i Huckleberry Finn to dwóch nastoletnich przyjaciół. Jeden jest zwariowanym, niepokornym rozrabiaką, drugi – zmuszonym do samodzielności „dorosłym” dzieckiem. Obydwaj napędzani niebanalną wyobraźnią, co chwilę wpadają w coraz to większe tarapaty. Ale czy każdy z nas nie marzył kiedyś o tym, by stać się piratem, marynarzem czy też odkrywcą? A realizacja marzeń bardzo często wymaga poświęceń. Nawet, jeśli w grę wchodzi mroczna tajemnica…

Choć akcja przedstawienia dzieje się w XIX-wiecznej Ameryce Północnej, jest ono w swojej wymowie jak najbardziej współczesne, a w bohaterach „Przygód Tomka Sawyera” bez trudu odnajdziemy siebie. Rytmiczne, pełne humoru przedstawienie zostało zrealizowane w żywym planie, a także z wykorzystaniem lalek. Jego dużym atutem jest ciekawa plastyka, piękne piosenki i doskonały ruch sceniczny. Podążając za losami Tomka uświadamiamy sobie, że wartości takie jak rodzina, przyjaźń, lojalność i miłość były, są i zawsze pozostaną najważniejsze. W tym przedstawieniu czas się cudownie zatrzymał, dzieciństwo nigdy nie mija i każdy zostać może Kapitanem Parowca…

EGZAMINY ÓSMOKLASISTÓW

W dniach 24-26 maja odbyły się egzaminy dla klas ósmych. Każdy dzień egzaminów rozpoczynał się od wspólnej modlitwy w kościele. Uczniowie zmagali się z zadaniami z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego. Z pewnością wspaniale poradzili sobie z zadaniami i dostaną się do wymarzonych szkół średnich, czego im wszyscy życzymy.

 

zdjęcia

 

AKCJA PLECAK ZAKOŃCZONA!

59 plecaczków dla dzieci z Ukrainy – tyle przygotowaliśmy wspólnymi siłami oraz przy dodatkowym wsparciu finansowym przyjaciół ze Szwecji Państwa Maksymowiczów! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i pracownikom szkoły, którzy wsparli naszą akcję! Serdeczne podziękowania dla Pani Heleny Tarko za dostarczenie plecaczków w odpowiednie miejsce, skąd plecaki pojadą na granicę! RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ ????

Aleksandra Mańko

Natalia Lis

mgr Sylwia Barska

mgr Paweł Mruk

DZIEŃ MUZEALNIKA

W środę w Dniu Muzealnika 18.05 uczniowie klas 4a i 4b wzięli udział w lekcji muzealnej pt.: „Czy woda jest niebieska, a jabłko okrągłe? O kolorach i kształtach w sztuce” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Spotkanie odbyło si e w ramach projektu edukacyjnego „Marsz do muzeum”.

W dziale poświęconym dziełom sztuki najnowszej XX i XXI w. uczniowie wśród obrazów i rzeźb rozmawiali o kolorach i kształtach. Okazało się ze rola wyobraźni jest ogromna, szczególnie kiedy patrzy się na sztukę współczesną w odbiorze nie tak oczywistą jak sztuka dawna. Można wtedy dzięki dziełom sztuki, przenieść się w inny świat pełen kształtów i kolorów wcześniej zupełnie niedostrzegany.

Do muzeum na pewno wrócimy.

zdjęcia

WYJŚCIE W RAMACH KOŁA HISTORYCZNEGO

W sobotę, 14.05 odbyło się kolejne spotkanie uczestników wycieczek w ramach koła historycznego. Naszym celem było Muzeum Książąt Czartoryskich. Zgromadzono w nim wiele ciekawych eksponatów związanych z historią Polski. Każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Najważniejszym punktem była jednak sala poświęcona „ Damie z łasiczką” Leonarda da Vinci. Ten niezwykły obraz można podziwiać właśnie w tym muzeum.

Po intensywnym zwiedzaniu znaleźliśmy czas na chwilę „ smakowitych przyjemności”????

Zapraszamy na kolejne spotkanie.

zdjęcia

Katarzyna Cupiał

 
UROCZYSTY DZIEŃ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ
 
3 maja 2022 rok to data, którą zapamiętają szczególnie uczniowie klasy 3a i 3b. W tym dniu po raz pierwszy w pełni uczestniczyli we Mszy Świętej, przyjmując do swego serca Pana Jezusa w Komunii Świętej. Cieszymy się ich radością, a niezapominajka z pięcioma płatkami będzie im nieustannie przypominała o Matce Bożej, Panu Jezusie, dacie chrztu świętego i dziękczynieniu za wszelkie dobro.
 
 
zdjęcia
zdjęcia
 

REZERWAT PRZYRODY -„Bór na Czerwonem”

W sobotę 7.05 chętni uczniowie Naszej Szkoły odwiedzili rezerwat przyrody „Bór na Czerwonem” znajdujący się w nadleśnictwie nowotarskim. Pan leśniczy Krzysztof pokazał nam torfowisko i opowiedział o znaczeniu takiego ekosystemu dla przyrody i człowieka.

zdjęcia

KWIECIEŃ

KONCERT W WILLI DECJUSZA

W dniu 04.04.2022 r. klasa 3B uczestniczyła w Koncercie Chóru Polskiego Radia, który odbył się w Willi Decjusza w Krakowie. Mieliśmy okazję wysłuchać pięknej poezji śpiewanej, a w programie były bliskie dzieciom utwory: bajki Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego. Występ artystów sprawił uczniom wiele radości, a także pozwolił na obcowanie z dźwiękami muzyki granej na żywo. Ponadto, bardzo interesującym elementem był prowadzony przez artystów dialog z uczniami w trakcie trwania koncertu, który sprawiał, że aktywnie włączyli się oni w występ. Na koniec klasa uczestniczyła w mini warsztacie plastycznym, podczas którego każdy uczeń rysował fragment utworu, który najbardziej się mu się spodobał. Galeria najciekawszych prac będzie dostępna na stronie pałacu. Przy okazji klasa zwiedziła cudowną okolicę w Parku Decjusza.

zdjęcia

KIERMASZ WIELKANOCNY


W niedzielę palmową, 10 kwietnia powróciliśmy po dwóch latach przerwy do wspaniałej , szkolnej tradycji – wielkanocnego kiermaszu. Rada Rodziców doskonale poradziła sobie z jego organizacją. Stoły pełne były domowych wypieków, uczniowie wraz z nauczycielami wykonali piękne, kolorowe ozdoby, Koło Wolontariatu pomagało w przeprowadzeniu imprezy. Dziękujemy wszystkim za obecność, wspólną modlitwę podczas mszy świętej, złożone ofiary, okazywaną szkole życzliwość i wsparcie, za spotkania i rozmowy.

Dziękujemy księdzu proboszczowi Kazimierzowi i parafii za to, że pod jej skrzydłami możemy doświadczać poczucia wspólnoty, jaką jest nasza, szkolna społeczność

Zebrane podczas kiermaszu pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój szkoły oraz wsparcie fundacji Alma Spei (domowe hospicjum dla dzieci)

zdjęcia

SPOTKANIE Z ABSOLWENTAMI NASZEJ SZKOŁY

W poniedziałek 11 kwietnia uczniowie klasy 8a i 8b spotkali się z absolwentami naszej szkoły. Absolwenci podzielili się z młodszymi kolegami informacjami na temat szkół do których obecnie uczęszczają. Spotkanie przebiegało w miłej, koleżeńskiej atmosferze.

Absolwenci, którzy brali udział w spotkaniu to:

Szymon Kumorek LO VI

Szymon Woźniak LO VIII

Mikołaj Sołtysik LO I

Szymon Dziewoński LO V

Stanisław Pawelec LO V

zdjęcia

 

SPOTKANIE Z GRUPĄ TEATRALNĄ STRAŻY MIEJSKIEJ

 

W ubiegły czwartek, 7 kwietnia br. w naszej szkole odbył się spektakl pt. „Smartfon, czyli opowieść o tym, jak Czarodziej i Smok pokonali Cyberbestiora” przygotowany przez grupę teatralną Straży Miejskiej Miasta Krakowa dla uczniów z klas 1 - 3. Spektakl opowiadało Adasiu, uczniu szkoły podstawowej, który właśnie otrzymał swój pierwszy wymarzony smartfon. Niestety – jak każdy jego użytkownik, musi się zmierzyć z zagrożeniami czyhającymi na dzieci korzystające z telefonów bez kontroli rodziców oraz bez wiedzy na temat niebezpieczeństw w Internecie. Hejt, nieprawdziwe treści, ośmieszanie i poniżanie innych, umawianie się przez Internet z nieznajomymi, umieszczanie danych wrażliwych na portalach społecznościowych – to tylko niektóre z zagrożeń, które zostały przedstawione podczas spektaklu. Czarodziej, Smok Barbakus i strażnicy ds. profilaktyki starali się nauczyć nie tylko Adasia, ale również wszystkich małych odbiorców sztuki, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w wirtualnym świecie, jak być aktywnym i odpowiedzialnym, mając jednocześnie świadomość internetowych zagrożeń. Spektakl bardzo podobał się naszym uczniom, czego wyrazem były salwy śmiechu i gromkie brawa oraz podziękowania dla aktorów.

zdjęcia

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS 7

 

Długo wyczekiwana przez nas wycieczka do Warszawy zaczęła się bardzo przyjemnie. W wtorek 29 marca 2022 roku, o godzinie 8:00 zebraliśmy się pod szkołą i niecierpliwie wyczekiwaliśmy wyjazdu. Podróż przebiegła radośnie, ponieważ przystanek w McDonald’s znacznie poprawił nam humory.

Kiedy dotarliśmy do Warszawy od razu udaliśmy się do Planetarium. Lekcja na temat klimatu była bardzo ciekawa. Dowiedzieliśmy się o wielu interesujących rzeczach. Z Planetarium udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. I choć było tam dużo ludzi nie przeszkodziło nam to w świetnej zabawie.

Następnie z uśmiechami na twarzach pojechaliśmy na pyszny, domowy obiad w jednej z warszawskich restauracji.

Kiedy zmęczeni dotarliśmy do hotelu, obejrzeliśmy emocjonujący mecz Polska – Szwecja, a następnie zmęczeni szybko zasnęliśmy.

Nazajutrz wczesna pobudka nikomu nie przeszkadzała, bo wiedzieliśmy, że zaraz zjemy pyszne śniadanie i pojedziemy dalej zwiedzać stolicę. Po szybkim spakowaniu bagaży udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Tam widzieliśmy wiewiórki, kaczki i łabędzie i chyba to najbardziej utkwiło nam w pamięci. Duże wrażenie zrobił na nas również pomnik Fryderyka Chopina.

Wycieczkę do Warszawy zakończyliśmy zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed drogą powrotną do Krakowa zjedliśmy obiad. Niemalże wszyscy uczestnicy wycieczki czas w autokarze spędzili na słuchaniu muzyki lub regenerującej drzemce. Po powrocie do domu jednogłośnie stwierdziliśmy: „Kraków lepszy”.

zdjęcia

 

GRA TERENOWA KLASY 7B

 

Uczniowie klasy 7b podjęli wyzwanie zdobycia 18 baz podczas gry terenowej na krakowskim rynku. Oprócz wrodzonych talentów, orientacji w terenie, sprytu przydała się również dobra współpraca i ... aplikacja mobilna.

Trzy godziny zdrowej rywalizacji na świeżym powietrzu wprawiły wszystkich w dobry nastrój dając możliwość pogłębienia więzi koleżeńskich.

 

zdjęcia

WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS 8

 

Długo wyczekiwaną przez nasze klasy wycieczkę rozpoczęliśmy zbiórką o godzinie 8:30 dnia 7 kwietnia 2022 roku. Z parkingu pod Castoramą zadowoleni i nastawieni na przygody wyruszyliśmy o 9:00. Podróż przebiegła nam bardzo wesoło. Każdy znalazł sobie ciekawe zajęcie, które go cieszyło i sprawiło, że czas w autokarze płynął znacznie szybciej. Każdego z nas zadowoliła też wizyta w McDonald’s.

Z lekkim opóźnieniem dotarliśmy do Warszawy i rozpoczęliśmy zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Tam, mimo ogromu ludzi, świetnie się bawiliśmy i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Później, w uroczej warszawskiej restauracji zjedliśmy pyszny obiad i podziwialiśmy Pałac Kultury i Nauki widoczny za okien. Po posiłku udaliśmy się na wieczorny spacer po stolicy. Przeszliśmy się Ogrodem Saskim i zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie mieliśmy okazje zobaczyć zmianę warty. Następnie przystanęliśmy kolejno przy Pałacu Prezydenckim, pomniku Adama Mickiewicza, Kolumnie Zygmunta III Wazy i Zamku Królewskim.
Po kilkunastu minutach jazdy autokarem dotarliśmy do hotelu, w którym odpoczęliśmy i zregenerowaliśmy swoje siły na następny dzień przygody.

Następnego dnia rano wstaliśmy i udaliśmy się na pyszne i pożywne śniadanie. Następnie z entuzjazmem wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie Warszawy. Początkowo obawialiśmy się pogody, jednak - jak się później okazało - niepotrzebnie. Udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie spotkaliśmy mnóstwo wiewiórek, różne gatunki kaczek, łabędzie oraz piękne pawie. Zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina, pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, pomnik Henryka Sienkiewicza oraz Starą Oranżerię, Pałac na Wyspie i Amfiteatr.

Zwiedzanie stolicy zakończyliśmy, odwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam poznaliśmy historię powstańców, zobaczyliśmy wiele zdjęć i pamiątek z tamtych dni. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad. Po raz ostatni spojrzeliśmy na Pałac Kultury i Nauki, po czym wyjechaliśmy w drogę powrotną. Podróż minęła nam w przyjemnej i radosnej atmosferze. Wspólnie śpiewaliśmy i rozmawialiśmy. Część osób ucięła sobie krótką drzemkę po pełnych wrażeń dniach.

Około 17:00 zatrzymaliśmy się w McDonald’s, gdzie każdy się posilił i w godzinach wieczornych wróciliśmy do Krakowa. Wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno będziemy ją mile wspominać.
Agata Grot oraz Hanna Kozak (uczennice klasy 8a)
 
 
WYJŚCIE KLAS 1 DO TEATRU GROTESKA
 
W czwartek, 21 kwietnia br. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt. "Calineczka- niezwykłe przygody" na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena. Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych uczniów w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze. Pomysłowe techniki lalkowe i kostiumy wykorzystane w czasie spektaklu pozwoliły przenieść małych widzów w przyjazny, baśniowy świat. Dzieciom bardzo podobał się spektakl, a także wykorzystane w nim techniki multimedialne, które wzbogacały scenerię przygód Calineczki dodatkowymi walorami plastycznymi.
zdjęcia
 
 
MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ - SPRAWOZDANIE
 
W dniu 13 kwietnia 2022r. klasy 5a i 5b zaprezentowały widowisko słowno – muzyczne Pasja, czyli Misterium Męki Pańskiej.

Spektakl pozwolił wprowadzić uczniów w wielowiekową tradycję misteryjnych widowisk. Przedstawienie przypomniało, że misteria pasyjne, złożone ze scen obrazujących mękę Chrystusa (zazwyczaj od wjazdu do Jerozolimy, co przypomina Niedziela Palmowa, do zmartwychwstania) odgrywane są również współcześnie.

W drugiej części widowiska wykorzystano niezwykły tekst Desideraty w oryginalnym opracowaniu muzycznym i w formie uczniowskich recytacji. Zbudowanie z aforyzmów swoistej recepty na „godziwe życie” miało na celu skłonić odbiorców spektaklu do głębokiej refleksji na temat oczekiwań i obowiązków wobec współczesnego świata.
zdjęcia
 
 
DZIEŃ ZIEMI
 
Dnia 25 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji klasy 8 razem z panią Moniką Szymańską przygotowały krótką prezentację, quizy, zadania oraz pokaz doświadczeń chemicznych. W zmaganiach konkursowych brały udział zespoły pięcioosobowe reprezentujące poszczególne klasy. Rywalizacja okazała się być bardzo wyrównana. Ostatecznie udało się jednak wyłonić zwycięzców - klasę 5b i 6a. Uczniowie w nagrodę otrzymali sadzonki roślin oraz słodkości .
zdjęcia
 
 
DZIEŃ PATRONA

28 kwietnia (czwartek) 2022 roku przypadła 60 rocznica śmierci św. Joanny Beretta Molli. Dzień ten był dla całej społeczności szkoły dniem wyjątkowym, gdyż to właśnie święta Joanna Beretta Molla jest patronem naszej szkoły.

Z tej okazji ogłoszony został konkurs literacko-plastyczny, którego głównym celem było przybliżenie uczniom sylwetki świętej Joanny Beretty Molli. Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział prezentując swoje talenty. Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe: klasy 1-4 oraz 5-8. W tym konkursie mogliśmy podziwiać prace plastyczne uczniów wykonane w różnych technikach. Ponadto, mogliśmy przeczytać wiersze do lub o świętej Joannie napisanych przez uczniów prosto z serca.

Uroczyste świętowanie tego ważnego dnia rozpoczęło się już od 1 lekcji, podczas której uczniowie w klasach przybliżyli sobie postać naszej świętej. Dzięki specjalnym tablicom, umiejscowionym tuż przy wejściu, uczniowie mogli przeczytać ciekawe fakty z życia św. Joanny Beretty Molli, jak również zobaczyć mnóstwo zdjęć z życia naszej świętej.

O godzinie 9: 15 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, w której wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele jak również zaproszeni Goście. Mszy świętej przewodniczył ks. Dyrektor KCECAK Stanisław Czernik. Klasy 6 zadbały o oprawę liturgii Mszy świętej w tym dniu.

Po Mszy Świętej udaliśmy się na przedstawienie pt: ‘’Święta na co dzień’’, które zostało zaprezentowane przez uczniów klas 8. Przedstawienie to opierało się na autentycznych słowach św. Joanny oraz jej męża Piotra, a także na symbolicznym oddaniu wydarzeń z jej życia. Przedstawienie zostało podzielone na 6 scen, takich jak: dzieciństwo, młodość, Joanna jako lekarz, małżeństwo, macierzyństwo oraz poddanie się woli Boga. Uczniowie i wychowawcy klas otrzymali gromkie brawa za włożony trud w przygotowanie przedstawienia, jak również za niesamowicie realistyczne i poruszające oddanie najważniejszych scen z życia naszej Patronki.

 

Na wszystkich uczniów czekały lody włoskie, ufundowane przez Radę Rodziców.

Dzień ten zostanie na pewno na długo zapamiętany przez całą społeczność szkolną. Jeszcze raz dowiedzieliśmy się jak wiele możemy się nauczyć i wynieść nauk z życia świętej Joanny Beretty Molli w nasze życie by stawać się lepszymi każdego dnia.

zajęcia

MARZEC

SPOTKANIE MISYJNE

 

W piątek 18.03 klasy 1-4 miały okazję spotkać się z osobami pracującymi w wolontariacie misyjnym. Brat Tomasz opowiedział nam, na czym polega praca misjonarza w najdalszych zakątkach świata. Sami uczniowie mogli również zapoznać się ze sztuką krajów misyjnych na mini wystawie. Dziękujemy Grupie Misyjnej przy parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka za czas poświęcony w przeprowadzenie spotkania i przybliżenia nam tematyki misyjnej.

Zapraszamy do galerii

 

WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO

Do czego może służyć palma wielkanocna? Czym pachnie i smakuje święconka? Jak złożyć życzenia za pomocą pisanek?
Na te pytania starali się znaleźć odpowiedź uczniowie klas pierwszych podczas wycieczki do Muzeum Etnograficznego, która odbyła się 15.03.2022r. Ciekawe warsztaty wprowadziły dzieci w czas świątecznych przygotowań i tradycji związanych z okresem Wielkiej Nocy oraz ukazały jak kiedyś wyglądało życie Polaków czekających na święta Wielkanocne. To był pouczający i wspaniały czas!

zdjęcia

 

WYCIECZKA DO MUZEUM PODGÓRZA -2A

24 marca klasa 2a odbyła wycieczkę do Muzeum Podgórza, która połączona była ze zdobyciem kopca Kraka. W muzeum ciekawym eksponatem dla uczniów okazała się rozsuwana makieta kopca, a także figurki koni, które były połączone z wozami solnymi. Miasto Podgórze funkcjonowało i rozwijało się w wielu dziedzinach, czego świadectwem są zebrane tam dokumenty, zdjęcia, manufaktura i inne pamiątki. Interesujący przekaz pana Jakuba, który prowadził lekcję muzealną był wciągający dla każdego. Ale największą atrakcją okazał się spacer na najstarszy kopiec Krakowa i możliwość zbierania wapieni. Niektórzy nawet postanowili zabrać ze sobą kamienie różnej wielkości. Widok z kopca na panoramę Krakowa przy słonecznej pogodzie zachwycił każdego.

zdjęcia

 

WYCIECZKA KLAS VI DO WARSZAWY

W dniach 31 marca do 1 kwietnia odbyła się wycieczka klas szóstych do Warszawy w ramach projektu unijnego "Nasza szkoła - start-up w przyszłość".

W pierwszym dniu pobytu w Warszawie uczniowie mieli okazję obserwować, a nawet przeprowadzać różnego rodzaju doświadczenia i eksperymenty w Centrum Nauki Kopernik. Następnie wzięli udział w niezwykle interesującej projekcji dotyczącej kosmosu oraz oglądnęli film dotyczący historii lotnictwa pt. "Na skrzydłach marzeń".
Ostatnim punktem tego dnia był spacer w centrum miasta w okolicach Pałacu Kultury i Nauki.
Drugi dzień zwiedzania Warszawy rozpoczął się od zwiedzania Łazienek Królewskich. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznali bliżej historie powstańców. Na koniec mogli podzielić się swoimi wrażeniami z wycieczki w trakcie obiadu.
Z uśmiechami na twarzy uczniowie opuścili Warszawę i udali się w drogę powrotną.
zdjęcia
 

WYJŚCIE NA WYDZIAŁ CHEMII UJ

Dnia 31.03.2022 r. klasy 7 i 8 udały się z wizytą na Wydział Chemii UJ, gdzie odbył się pokaz kriogeniczny. Mieliśmy okazję wysłuchać krótkiego wykładu na temat historii skraplania gazów i zastosowań kriogeniki oraz obejrzeć szereg doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach. Największe wrażenie na uczniach wywarły doświadczenia dotyczące spalania wodoru oraz mieszaniny piorunującej w balonach umieszczonych wysoko nad naszymi głowami, którym towarzyszyły silne wybuchy.

zdjęcia

LUTY

KONKURS WIEDZY WYJŚCIE UCZNIÓW NA PRELEKCJĘ
 

Dnia 9 lutego zwycięzcy eliminacji szkolnych konkursu „W kręgu mitów i kultury antycznej” brali udział w ilustrowanej prelekcji przygotowującej do wojewódzkiego etapu konkursu. Patronem honorowym wydarzenia jest Instytut Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelekcję zorganizowali organizatorzy konkursu z Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży SCKM w Krakowie. W czasie wykładu zaprezentowano uczniom temat związany z początkami cywilizacji starożytnych Greków. Etap wojewódzki konkursu odbędzie się 30 marca br.

 

WYJŚCIE KLASY 2A DO TEATRU GROTESKA

W dniu 23 lutego klasa 2a wybrała się do teatru Groteska na bajkę pt.,,Szpak Fryderyk czyli bajka o szczurach". To opowieść o poszukiwaniu dobra w każdym z nas. Pomimo uprzedzeń i odmiennych fascynacji zwierzętami i kłótni z nich wynikających, główni bohaterowie w końcu potrafili zmienić wzajemne nastawienie wobec siebie. Troska i okazanie dobroci wobec chorego ptaka Fryderyka potrafiła zmienić uprzedzenia i być początkiem nawet przyjaźni. Klasie 2a bardzo spodobały się kolorowe lalki szczury. Dzieci zwróciły także uwagę na animację komputerową trafnie wkomponowaną w spektakl, który przekazuje ponadczasowe wartości, uczy tolerancji, kompromisów i wzajemnego szacunku.

 

ZABAWA W TEATR

Ciekawym doświadczeniem, wyzwalającym mnóstwo kreatywności i wiele radości dla uczniów z klasy 2a okazało się zadanie napisania scenariusza oraz prezentacja własnej grupowej bajki. Każda z pięciu grup nadała pomysłowe tytuły swoich bajek

Grupa1,, Zwierzęta z dżungli".

Grupa 2 ,,Pies Grześ super bohater".

Grupa 3 ,,Zwierzęta".

Grupa 4 ,,O wężu, który zaatakował księżniczkę.

Grupa 5 ,,Życie zwierząt".

Radość, śmiech i oklaski oraz bisy na prośby widowni to była nagroda za wielkie zaangażowanie i pracę grupową.

Brawo!

zdjęcia

BAJKOWY BAL KARNAWAŁOWY

W dniu 24.02.2022r. odbył się „BAJKOWY BAL KARNAWAŁOWY” dla uczniów klas 1 -3. Dzieci przebrały się za różne postaci z wybranych bajek. Zadaniem każdego ucznia było przedstawienie swojej postaci kolegom i koleżankom. Po prezentacji wspólnie przeszliśmy do grupowego układu tanecznego, a następnie do swobodnej zabawy przy muzyce karnawałowej. Wszyscy świetnie się bawili. Po zabawie uczniowie udali się do swoich sal i tam świętowali ten dzień.

zdjęcia

STYCZEŃ

"BEZPIECZNIE NA ŚNIEGU"- LEKCJA Z GOŚCIEM

W piątek, 14 stycznia br. w klasach pierwszych i w klasach drugich odbyły się spotkania z przedstawicielami straży miejskiej. Uczniowie wysłuchali prelekcji pt. "Bezpiecznie na śniegu", podczas której mali uczestnicy po raz kolejny poznawali zasady bezpiecznego zachowania podczas zimowych zabaw. Wiedza na ten temat na pewno przyda się w czasie feryjnego wypoczynku.

zdjęcia

 

STYCZNIOWE KOLĘDOWANIE

W środę, 12 stycznia br. odbył się w naszej szkole Konkurs Kolęd i Pastorałek „Kolędować Małemu”. Udział w nim wzięło, aż 50 uczniów z klas 1 – 6. Dzieci występowały w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1-3 oraz klasy 4 – 6, prezentując piękne polskie kolędy w występach solowych oraz zespołowych. Oprócz przesłuchań konkursowych odbyły się także występy klasowe. Uczestnicy przeglądu wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem oraz ciekawymi aranżacjami muzycznymi. Wielu uczniów zaprezentowało w czasie konkursu również swoje umiejętności gry na różnych instrumentach muzycznych. Konkurs oraz spotkanie kolędowe w kościele, które odbyło się 14 stycznia br. pozwoliły na podtrzymanie jakże pięknej polskiej tradycji, którą jest śpiewanie kolęd; do czego w szczególności namawiał nasz papież- Jan Paweł II powiadając: „niech tradycja śpiewania kolęd przy choince przy żłóbku stale trwa i podtrzymuje to, co istotne w naszej kulturze i w naszej historii…”.

Zapraszamy do zapoznania się z występami konkursowymi.

prezentacja z nagraniami

zdjęcia

JASEŁKA SZKOLNE

Święta Bożego Narodzenia są pięknym czasem pełnym radości oraz chwil spędzonych w gronie najbliższych. Chcąc przedłużyć cudowną świąteczną atmosferę, 13.01.2022r. koło teatralne "Cudaczki" przedstawiło jasełka dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Widzowie mogli zobaczyć historię narodzenia Jezusa, taniec aniołków oraz wspólnie zaśpiewać polskie kolędy. Te wspaniałe momenty na długo zostaną w naszej pamięci.
Serdecznie zapraszamy do zobaczenia nagranego występu.

nagrania

GRUDZIEŃ

NA TROPIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - MIKOŁAJKI W KLASACH 1-3

W poniedziałek, 6 grudnia w naszej szkole odbył się niezwykły dzień. Uczniowie z klas 1 - 3 wzięli udział w mikołajkowej grze na terenie szkoły. Wykonując zadania o świątecznej tematyce dzieci miały okazję doskonalić swoje umiejętności z zakresu kodowania i programowania, ćwiczyć logiczne myślenie oraz umiejętność zgodnej współpracy. Uczniowie tańczyli zakodowany taniec, sterowali robotami, rozwiązywali dyktanda graficzne, łamali anielskie szyfry, turlali świąteczne postacie oraz "ożywiali" obrazki. Realizacja każdego zadania przybliżała dzieci do otrzymania zaproszenia na spotkanie ze specjalnym gościem. Po zakończeniu gry, każda klasa miała okazję spędzić czas ze św. Mikołajem i z Aniołkiem. Wszystkie dzieci otrzymały piękne prezenty, za które w szczególności dziękujemy szkolnym Pomocnikom świętego Mikołaja.

zdjęcia

„ŚLADEM EUROPEJSKIEJ TOŻSAMOŚCI KRAKOWA”

W dniu trzeciego grudnia klasy piąte odwiedziły muzeum w podziemiach Rynku Głównego. Zwiedzaliśmy stałą ekspozycję, zatytułowaną „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Jest to multimedialne widowisko - podróż w czasie, w której poczuliśmy atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W trakcie zwiedzania towarzyszyły nam odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat.

Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują natomiast tzw. świadki archeologiczne - zachowane profile ziemne.

Zwiedzając, wędrowaliśmy pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. Przewodniczka w tym czasie opowiadała nam o życiu codziennym Krakowa, udokumentowanym przez zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen).

zdjęcia

WYCIECZKA KLASY 2 A DO WIELICZKI

9 grudnia klasa 2a odwiedziła Kopalnię Soli w Wieliczce i brała udział w zajęciach tematycznych ,,Solilandia". Aktywne zaangażowanie dzieci przełożyło się na mnóstwo radości i dobrej zabawy. Dodatkowo spotkanie na żywo z wybranymi bohaterami lektury Beaty Kołodziej było niesamowitym przeżyciem dla każdego ucznia. Zadania w podziemnych korytarzach i zaskakujące niespodzianki przygotowane przez przewodnika były wyzwaniem dla każdego, a zaliczane kilometry spaceru nie zniechęcały nikogo. Wszyscy bawili się doskonale!

zdjęcia

WIGILIE KLASOWE 2021

Wigilia klasowa to świetny moment, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości, przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd oraz wspólnym posiłku wprowadzić wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. W naszej szkole klasowe spotkania wigilijne odbyły się w piątek 17 grudnia. W tym uroczystym dniu uczniowie w odświętnych strojach dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i składali sobie życzenia. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole znalazł się opłatek, stroik i słodkości przygotowane przez rodziców. Dziękujemy rodzicom za włączenie się w pomoc w organizowaniu Wigilii klasowych.

zdjęcia

SPOTKANIE Z PANEM FISCHEREM

Już niemal tradycją stały się lekcje przedświąteczne z Austriakiem, Panem Josefem Fischerem, który po raz czwarty wprowadził uczniów naszej szkoły w przedświąteczny klimat. Spotkanie odbyło się 20.12.2020 z uczniami klasy 5b i miało na celu przybliżenie tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Austrii i Niemczech. Uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez Pana Fischera oraz mieli również okazję zadać naszemu gościowi kilka pytań dotyczących jego życia w Polsce i Austrii. Uczniowie porozumiewali się z Panem Fischerem oczywiście w języku niemieckim. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękujemy Panu Fischerowi za poświęcony czas i podzielenie się z nami swoją fachową wiedzą.

Zapraszamy ponownie!

Uczniowie klasy V b wraz z nauczycielem języka niemieckiego Panią Edytą Śliwą

zdjęcia

 

GWIAZDKA DLA STARSZEGO I CHOREGO ZWIERZAKA – PODSUMOWANIE AKCJI

Ten, kto niczego nie odda, niczego też nie otrzyma.” – Autor nieznany, „Kwiatki Świętego Franciszka z Asyżu”


Charytatywna akcja świąteczna „Gwiazdka dla starszego i chorego zwierzaka” organizowana przez Świetlicę szkolną dobiegła końca. Zebrane dary zostały już dostarczone do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, mieszczącego się przy ul. Rybnej 3 w Krakowie.

W imieniu Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z całego serca dziękujemy za udział w akcji i ogrom darów, które Państwo ofiarowali.

Najbardziej zaangażowaną w zbiórkę klasą okazała się 3B. Gratulujemy i obiecujemy, że nagroda w postaci wycieczki przyrodniczej na terenie Krakowa odbędzie się na wiosnę lub wczesnym latem, kiedy pogoda będzie słoneczna i przyjemna.

Każdy zaangażowany w akcję uczeń otrzymał +1 punkt do zachowania, a klasy mogą cieszyć się dyplomami, które przypominają o pięknym, dokonanym przez Nas wszystkich, dziele pomocy potrzebującym zwierzętom.

Udowodniliśmy, że za przykładem Świętego Franciszka z Asyżu, potrafimy otworzyć serca również dla maluczkich bożych stworzeń, niemających swojego głosu, by o pomoc prosić.

zdjęcia

LISTOPAD

AKADEMIA KROPELKI W 1 A I 1 B

W czwartek, 04.11.2021 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach ekologicznych "Akademia Kropelki w Twojej szkole", która jest jednym z programów edukacji ekologicznej stworzonym przez Wodociągi Miasta Krakowa. Zajęcia pozwoliły przybliżyć uczniom w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób, zagadnienia związane z wodą. Wspomogły również proces kształtowania dzieci świadomych ekologicznie i uwrażliwionych na środowisko. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jaką rolę pełni woda w przyrodzie, dlaczego jej oszczędzanie jest tak ważne oraz w jaki sposób uzdatnia się wodę. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety i materiały edukacyjne.

zdjęcia

FILM FATIMA

Uczniowie klas starszych obejrzą film "Fatima". Produkcja włoskiego reżysera Marco Pontecorvo (autora zdjęć do "Gry o tron") inspirowana jest potwierdzonymi przez Kościół objawieniami Matki Bożej w portugalskiej miejscowości.

Celem tej formy zajęć jest przybliżenie naszym wychowankom niezwykłych wydarzeń z początku ubiegłego wieku i ich wpływu na życie wiernych. Dzieło ma także uświadomić aktualność przesłania Maryjnej ingerencji w losy XX wieku.

LEKCJA MUZEALNA W SUKIENNICACH

Dnia 17 listopada klasa 6b odwiedziła Sukiennice, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej z cyklu: "Rany! Jestem portretowany!O portrecie".

W trakcie zwiedzania muzeum uczniowie mogli dowiedzieć się o technikach malowania portretów, jak również spróbowania swoich sił w ich tworzeniu.

zdjęcia

WYJŚCIE KLASY VI A I VI B NA MUSICAL "ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

W dniu 23 listopada klasy VI a i VI b obejrzały spektakl pt.„Ania z Zielonego Wzgórza” w wykonaniu aktorów Teatru „Cracovia”.

Sztuka została wystawiona na scenie kina Kijów. Artyści znakomicie przedstawili historię zbuntowanej dziewczynki o ognistych włosach. Była to opowieść, w formie musicalu, mówiąca o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie.

W spektaklu zastosowano ciekawą, kolorową scenografię i liczne piosenki. Niektóre były skoczne, inne miały wzruszać. Musical nie nudził ani dorosłych, ani dzieci.

OPACTWO BENEDYKTYNÓW W TYŃCU - WYCIECZKA KLAS V W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO "MARSZ DO MUZEUM"

W środę (24 listopada) uczniowie klas 5 odwiedzili jedno z najstarszych opactw w Polsce - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach i wcielili się w role średniowiecznych skrybów.

Warsztat poświęcony był tajnikom pracy skryby i iluminatora. Uczestnicy poznali rolę i charakter skryptoriów klasztornych oraz dowiedzieli się jak i z czego powstaje średniowieczna książka. Spotkanie odbywało się w zrekonstruowanym skryptorium Opactwa, a uczniowie uczyli się pisać gęsim piórem.

Zwiedziliśmy również kościół p.w. św. Piotra i Pawła oraz krużganki klasztoru i inne tajemnicze klasztorne zakamarki.

zdjęcia

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

19 listopada nasza społeczność szkolna upamiętniła Dzień 11 Listopada – Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Klasy 4A i 4B wraz z wychowawcami przygotowały uroczysty apel, aby przypomnieć Wszystkim drogę Polski do Niepodległości, która była bardzo długa i pochłonęła wiele ofiar. Szanujmy i kochajmy nasz kraj, także siebie wzajemnie.

 

zdjęcia

 

PAŹDZIERNIK

IV B W MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ W KRAKOWIE

Klasa 4B, 1 października, udała się z okazji Dnia Chłopaka na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie spędziła bardzo miło czas. Podzielenie na grupy braliśmy udział w warsztatach Światła, podczas których poznaliśmy historię światła rozwiązywaliśmy quiz oraz budowaliśmy miasto przyszłości – nasza wyobraźnia nie ma jednak granic. Nasze wyjście zakończyliśmy spacerem po Kazimierzu. Dziękujemy Rodzicom za organizację tego wspaniałego dnia!

zdjęcia

DROGA PIENIŃSKA I TRZY KORONY - JESIENNA WYPRAWA

9.10 dzieci z kółka turystyczno-rowerowego oraz chętni uczniowie przemierzali szlaki i trasy rowerowe Pienin. Poranny przymrozek nikogo nie przestraszył bo dobrze przygotowaliśmy się do wyprawy. Sprzęt nie zawiódł, mięśnie też dały radę ponieważ trenujemy od początku roku szkolnego. Franek na jednym kole, inni klasyczni na dwóch. Piotr prowadzi grupę, Bruno pilnuje tyłów. Trasą wzdłuż Dunajca pozdrawialiśmy turystów w łodziach flisaków (Lila najgłośniej;), wypatrywaliśmy Sokolicę i najsłynniejsza polską sosnę. Odpoczynek nad brzegiem Dunajca- czy da się puszczać kaczki? Sprawdziliśmy -Da się! Przerwa śniadaniowa. Zmiana butów z rowerowych na górskie i ruszyliśmy na żółty szlak prowadzący na szczyt "Trzech Koron" Maciek i Staszek bez zadyszki pokonywali wszystkie zakręty szlaku. Piękna pogoda skusiła nie tylko nas. Na szlaku dużo turystów i kolejka na platformę widokową:( To nic! My bawiliśmy się super! Jeszcze wspólny obiad, lody i wracamy bezpiecznie do Krakowa. A kto śpiewał najładniej w Busie? Oczywiście Nina i Witek!

Majka ma już pomysł na kolejna wyprawę. Łysica- Góry Świętokrzyski:) Może wybierzecie się z nami?

zdjęcia

LEŚNA PRZYGODA W LASKU WITKOWICKIEGO

W dniu 7.10. 2021r. klasa III B wybrała się na leśną przygodę do Lasku Witkowickiego. Poranek zapowiadał chłodny dzień, ale radość i pozytywna energia sprawiła, że uczniowie z dużym zaangażowaniem wyczekiwali rozpoczęcia trasy. Wycieczkę rozpoczęliśmy spacerem po leśnej błotnej ścieżce oraz wybudowaniem tamy na małym strumieniu. Klasa w zgrany sposób sprawnie i szybko poradziła sobie z tym zadaniem, które okazało cię bardzo ciekawym doświadczeniem. Następnie poszukiwanie leśnych stworzeń oraz oglądanie zmieniającej się jesienią przyrody okazało się dużym przeżyciem dla dzieci. Był czas na II śniadanie spędzone na hamakach rozwieszonych w lesie między drzewami, co przyniosło ogromną radość. Na koniec dotarliśmy do miejsca, gdzie rozpaliliśmy ognisko, dzieciaki piekły grzanki, śpiewały piosenki i miały czas na wspólną zabawę na placu zabaw. To był dzień pełen niesamowitych doświadczeń i wrażeń.

zdjęcia

WARSZTATY FAB LAB

W dniu 13 października klasa 6b wybrała się na warsztaty Fab Lab, na których uczniowie mieli okazję uszyć na maszynach do szycia maseczki antysmogowe.

Oto kilka zdjęć z tego wyjścia klasowego: zdjęcia

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

4 października obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Cała Europa i niemalże wszystkie języki Europy były dostępne na wyciągnięcie ręki. Każda z klas miała inny kraj, z którym przeżywała w tym dniu przygody: były prezentacje, kąciki podróżnika, wiele ciekawostek oraz gier i zabaw.
Celebrację tego dnia każda klasa rozpoczęła od zapoznania się z historią EDJO, następnie był quiz o krajach Europy, w którym zwycięzcy otrzymali słodkie upominki, a następnie każda klasa „spędzała” czas w swoim wylosowanym kraju. Zabawie i uśmiechom nie było końca. Dziękujemy Nauczycielom Języków Obcych za organizację tego kolorowego i wesołego dnia.

zdjęcia

prezentacja

Europejski Dzień Języków Obcych - film

WARSZTATY FAB LAB 2 A

Klasa 2A na warsztatach w pracowni krawieckiej - Fab Lab

zdjęcia

ŻYWE MUZEUM OBWARZANKA - KOŁO HISTORYCZNE

W sobotę, 16 października uczestnicy koła historycznego odwiedzili Żywe Muzeum Obwarzanka. Podczas spotkania mogliśmy poznać historię tego symbolu Krakowa i spróbować swoich sił jako piekarze. Każdy spróbował swoich wypieków, chociaż przybrały trochę „ ciemny” kolor.

Następnie wyruszyliśmy w kierunku rynku. Po drodze podziwiając Pomnik Grunwaldzki, Barbakan i Bramę Floriańską. Ulicą Floriańską dotarliśmy na rynek pod kościółek św. Wojciecha. Podzieleni na małe grupy obejrzeliśmy wystawę archeologiczną w podziemiach kościółka pochodzącego z X wieku.

Udało się nam jeszcze zobaczyć jeden z legendarnych symboli związanych z królową Jadwigą. Przy kościele Karmelitów zatrzymaliśmy się przy „ stópce królowej Jadwigi” i posłuchaliśmy legendy związanej z tym miejscem.

zdjęcia

DZIEŃ SKUPIENIA NAUCZYCIELI

14 października nasi Nauczyciele mieli możliwość spędzenia Święta Komisji Edukacji Narodowej spotykając się w Tenczynie u braci Kapucynów, w otoczeniu pięknych górskich krajobrazów. Był to szczególny czas wspólnej Eucharystii, refleksji nad Słowem Bożym i własną misją zawodową. Podczas tego dnia formacyjnego podejmowane były między innymi tematy „sztuki życia bez narzekania” oraz ducha wdzięczności i służby. Wspólny czas naszych Pedagogów zaowocował pełnym refleksji panelem dyskusyjnym podsumowującym to niezwykle ubogacające wydarzenie.

zdjęcia

WSZYSTKIE ARRASY KRÓLA Z KLASĄ 8 A

19.10.2021 r. klasa 8 A uczestniczyła w niecodziennej ekspozycji, zwiedzając wnętrza Zamku Królewskiego na Wawelu – a w nich bezcenną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta.

Wśród 136 wawelskich tapiserii wyróżniają się monumentalne cykle biblijne, które przedstawiają wydarzenia opisane w Starym Testamencie: sceny rozgrywające się w raju, budowę wieży Babel, historię potopu i Noego. Staraliśmy się odczytywać te sceny biblijne wymalowane ręką mistrza tkackiego za pomocą nici i złota.

Podziwialiśmy również werdiury, czyli kompozycje pejzażowe ze zwierzętami, które zachwycają różnorodnością fauny i flory. Z kolei o tożsamości zamawiającego przypominają arrasy z monogramem SA (Sigismundus Augustus) oraz herbami Polski i Litwy.

Wystawa arrasów wawelskich chociaż na chwilę pozwoliła nam przenieść się w czasy świetności Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

zdjęcia

zdjęcia

KIEDY MILION DZIECI ODMAWIA RÓŻANIEC, ŚWIAT SIĘ ZMIENI

W poniedziałek 18 października, cała społeczność naszej szkoły spotkała się w kościele parafialnym, by wspólnie odmówić różaniec w ramach akcji modlitewnej „Milion dzieci modli się na różańcu”. Jest to kampania modlitewna o pokój i jedność na całym świecie, która zachęca jednocześnie dzieci i młodzież do szukania pomocy i wsparcia w trudnych chwilach u Boga. Naszej modlitwie towarzyszyli wielcy polscy święci, którzy cale swe życie oddali w ręce Maryi. Ich postacie przybliżyli nam uczniowie kl. II b. Mogliśmy się wsłuchać we fragmenty listu apostolskiego „Patris corde” papieża Franciszka, które odczytali uczniowie kl. VIII a. Mamy nadzieję, że ta akcja będzie zachętą dla wszystkich uczniów do częstszego sięgania po różaniec

Zdjęcia

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW 2021

W środę, 20 października odbyło się uroczyste Ślubowanie Pierwszoklasistów. Dzieci z klasy 1a i 1b zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne podczas części artystycznej. Uczniowie zaśpiewali naszą szkolną "Piosenkę o uśmiechu" w nowej aranżacji instrumentalnej. Podczas akademii nie zabrakło także odwołania do patronki szkoły - św. Joanny Beretty Molli. Przez całą uroczystość Pierwszoklasistów wspierali uczniowie starszych klas. Po części artystycznej nadszedł czas na ceremonię pasowania na ucznia. Pani Dyrektor Marzena Kamuda oraz ksiądz Dyrektor - Stanisław Czernik dokonali uroczystego włączenia Pierwszoklasistów w poczet uczniów szkoły.

W kolejnym dniu, dzieci z klas pierwszych świętowały przyjęcie do braci uczniowskiej przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

Pierwszoklasistom życzymy wielu radosnych chwil w szkole,sukcesów i wspaniałych wyników w nauce oraz wzorowego zachowania.

zdjęcia

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS PIERWSZYCH

W poniedziałek, 25 października klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do Zagrody edukacyjnej "Zaczarowane wzgórze" koło Dobczyc. Uczniowie podczas zajęć programowych w ośrodku, których temat brzmiał Pan Kartofel, Ziemniak i Grul w jednym koszyku mieli okazję zgłębić wiedzę o jesiennych warzywach. Zajęcia były także świetną okazją do uczenia się zgodnej współpracy, wzajemnego poznawania się i integracji. Piękna pogoda, urokliwe widoki, kontakt ze zwierzętami, dobra zabawa sprawiły, że pierwsza wycieczka uczniów klasy 1a i 1b zostanie przez nich zapamiętana na długi czas.

zdjęcia

5A W MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ W KRAKOWIE

Klasa 5a udała się dnia 22 października na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Uczniowie zwiedzili wystawę o Światłach, budowali miasto przyszłości, a na koniec poznawali historię dzielnicy Kazimierz i jego mieszkańców.

zdjęcia

WYCIECZKA KLASY 2 A DO NADLEŚNICTWA NIEPOŁOMICE

28 października klasa 2a pojechała do Nadleśnictwa Niepołomice. Pierwszy etap wycieczki odbył się w Izbie Leśnej. Uczniowie oglądali tam naturalne okazy zwierząt, które za życia mieszkały w Puszczy Niepołomickiej, a ciekawy przekaz leśnika wzbogacił ich wiedzę o tych zwierzętach. Drugim etapem był spacer ścieżką edukacyjną i zbieranie naturalnych darów jesieni- żołędzi i liści. Piękne kolory jesieni i wyczuwalny zapach lasu, o tej porze roku wzbogacił doznania każdego, kto potrafił docenić i zauważyć bogactwo leśnej przyrody.

zdjęcia

WRZESIEŃ

POWITANIE PO WAKACJACH

Jesteśmy znowu w szkole. Każdy przybył z nadzieją, że będzie to dobry rok szkolny. Ksiądz Rafał przypomniał wszystkim, że czas płynie, od każdego z nas zależy, jak go wykorzystamy. Wierzymy, że nasza patronka, św. Joanna pomoże nam dokonywać dobrych wyborów, aby czasu nie zabrakło na modlitwę, naukę, rodzinę i szkolne przyjaźnie.

zdjęcia

 

SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

  1. z rozpoczęciem roku szkolnego, poruszamy wśród uczniów bardzo ważny temat dotyczący edukacji dzieci w zakresie ich własnego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze krakowskiej Straży Miejskiej odwiedzili uczniów klas 1 - 3 naszej szkoły. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły oraz unikanie rożnego rodzaju zagrożeń np.: kontaktach z osobami obcymi czy w sytuacjach ‘co zrobić gdy się zgubię’. Spotkanie ze strażnikami miejskimi kształtuje u dzieci prawidłowe nawyki uczestnictwa w ruchu drogowym. Ponadto, dzieci uczą się również podstawowych przepisów w zakresie dotyczącym pieszych i rowerzystów, poznają też znaki drogowe. Podczas wielu rozmów i udzielaniu odpowiedzi na różne pytania zadawane przez uczniów strażnicy zwracali szczególną uwagę na elementy odblaskowe przyczepione do odzieży, plecaków, które niejednokrotnie ratują życie wielu osobom. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali elementy odblaskowe, aby byli widoczni na drodze poruszając się pieszo.

zdjęcia

MYŚLĄCA KLASA - LEKCJE MATEMATYKI

Metoda “Myślących Klas” została opracowana w wyniku 15-letnich badań prowadzonych przez Petera Liljedahla we współpracy z kanadyjskimi nauczycielami. Obecnie jest wdrażana w wielu krajach na całym świecie. To ciekawa metoda pracy gdzie każdy uczeń uczestniczy w pracy nad rozwiązaniem postawionego problemu. Zamiast siedzieć w ławkach, losowo dobrane, kilkuosobowe grupy korzystają z tablic, których w nowej klasie mamy aż osiem. To sposób organizacji nauczania matematyki maksymalizujący zaangażowanie uczniów w myślenie.

zdjęcia

WYCIECZKA KÓŁKA TURYSTYCZNO - ROWEROWEGO

Pierwsza wycieczka górska kółka odbyła się w Beskidach. Trasa dość łatwa, prawie 16 km. Skrzyczne 1257m.npm- Malinowa Skała - Solisko. Wspólnie wędrując nacieszyliśmy oczy pięknymi krajobrazami, jednocześnie podnosząc swoją wytrzymałość. Wróciliśmy zrelaksowani, dotlenieni. Fantastyczny dzień w Beskidzie Śląskim.

zdjęcia

 

WYCIECZKA DO OGRODZIEŃCA

W piątek 17 września 2021 klasy 5a i 5b wybrały się na wycieczkę do Ogrodzieńca w celu zwiedzenia znajdujących się tam, na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, ruin średniowiecznego zamczyska. Uczniowie słuchali opowieści pana przewodnika i dowiedzieli się różnych ciekawych rzeczy o tym miejscu. Poznali legendę o Białej Damie i widzieli starą studnię, która, zdaniem przewodnika, może być przejściem do podziemnych korytarzy.

Najbardziej podobała się dzieciom wizyta w sali tortur, w której zobaczyli, w jaki sposób kiedyś przesłuchiwano, maltretowano skazańców.

Uczniowie zamierzali jeszcze pojeździć na torze saneczkowym - najbardziej oczekiwanym punktem programu. Niestety uniemożliwił to deszcz.

Mimo braku tej atrakcji wycieczka i tak wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie chętnie wybraliby się tam kolejny raz.

zdjęcia

KIBICUJEMY REPREZENTACJI POLSKI - AMP FUTBOL

Nasza Szkoła propaguje wydarzenia ważne dla rozwoju świadomości świata w młodym człowieku. Z tego też powodu z przyjemnością zaprosiliśmy uczniów naszej Szkoły wraz z całymi rodzinami na finałowy mecz Mistrzostw Europy w Amp Futbolu. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce na Stadionie Crcovii. Z pewnością amp futbol i inne dyscypliny sportu osób niepełnosprawnych zyskają wielu kibiców w naszej społeczności szkolnej. Reprezentacja Polski wywalczyła w tych mistrzostwach brązowy medal.

 

CIEKAWE MIEJSCA W KRAKOWIE - WYJŚCIE W RAMACH KOŁA HISTORYCZNEGO

W sobotę 25 września odbyło się pierwsze wyjście uczestników koła historycznego, którego celem jest poznawanie ciekawych, historycznych miejsc w Krakowie.

Uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić pozostałości dawnych budowli obronnych otaczających kiedyś miasto. Przez basztę Pasamoników przeszliśmy, gankami dla straży, nad Bramą Floriańską do baszty Stolarzy. Następnie udaliśmy się do Barbakanu wędrując wewnątrz murów słynnego krakowskiego „rondla”.

Spacerując Plantami szukaliśmy pozostałości dawnych baszt i bram, które obecnie zaznaczone są tablicami i zarysem murów.

Naszemu wyjściu towarzyszyła ładna pogoda, gołębie i obwarzanki.

zdjęcia

KÓŁKO ROWEROWE W PUMP - TRACK

W sobotę nasza grupa wykręciła 33km. Doskonaliliśmy nasze umiejętności na torze składającym się z ciasnych zakrętów i muld. Mocno pracowaliśmy nad polepszeniem naszej kondycji, równowagi i umiejętność szybkiej jazdy. Kaski rowerowe, ochraniacze to podstawa na takich torach!

zdjęcia

 

WYCIECZKA NA GÓRĘ ŻAR

Dnia 27 września uczniowie klas szóstych wzięli udział w wycieczce szkolnej na Górę Żar.

W ramach programu zaplanowanej wycieczki uczniowie mieli możliwość wyjazdu kolejką górską na Górę Żar o wys.751 m n.p.m. Dzięki wspaniałej pogodzie mogli podziwiać piękną panoramę Beskidu Małego wraz z Jeziorem Miedzybrodzkim i położonej nad nim zaporą.

Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem udali się pieszo w dół zboczem Góry Żar w kierunku postoju autokaru.

Kolejnym punktem w programie wycieczki były warsztaty z wyrobu serów w Centrum Regionalnym w Koniakowie. W ich trakcie uczniowie mogli zobaczyć jak wyrabia się sery w tradycyjny sposób jak również spróbować tych regionalnych przysmaków. Był również czas na zakup pamiątek.

Ostatnim punktem programu była wizyta w lokalnej pizzerii, gdzie uczniowie mogli się posilić pyszną pizzą margheritą i podzielić się wrażeniami z wycieczki.

W dobrych nastrojach uczniowie udali się w drogą powrotną do domu.

zdjęcia

ZABYTKI MIASTA KRAKOWA

Klasa 2a w dniu 27 września odbyła wycieczkę śladami historii poznając charakterystyczne zabytki miasta Krakowa. Na wzgórzu wawelskim uczniowie odwiedzili katedrę,poznali tradycję koronacji królów polskich,sarkofag św.Stanisława, a także została im przybliżona postać św.Jadwigi i nazwiska wybranych królów i bohaterów narodowych spoczywających na Wawelu.Dużo emocji dało im wyjście na Dzwon Zygmunt. Kolejnym punktem wycieczki był spacer do najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie pani przewodnik podzieliła się wiadomościami o tym jak studenci pilnie słuchali podczas trzy godzinnych wykładów, bo nie mieli dostępu do książek z biblioteki. Kto to była Nawojka i jaka historia jest z nią związana.Niestety nie mogli usłyszeć grającego zegara, który jest nadal w remoncie.Odpoczywając na Rynku Głównym usłyszeli historię, czym wolno było handlować, a co było zabronione na największym rynku Europy. Piękno bazyliki Mariackiej zostało im przybliżone bogactwem jej wnętrza ołtarzem Wita Stwosza.Spacer został zakończony po przekroczeniu Bramy Floriańskiej. A degustacja krakowskiego obwarzanka była dopełnieniem spaceru.Poznawanie historii starego Krakowa zatem zostało rozpoczęte przez klasę 2a.

zdjęcia

KLASA II W PARKU W INWAŁDZIE

W środę, 29 października, klasa 2b wybrała się na wycieczkę do Inwałdu, gdzie czekała na nich moc atrakcji.

Mimo wczesnej pory i porannego chłodu, z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy spod naszej szkoły. Podróż minęła szybko i nawet się nie obejrzeliśmy, a byliśmy na miejscu. Rozpoczęliśmy od warsztatów, gdzie mieliśmy okazję zrobić świece. Zwiedziliśmy starą Warownię poznając dawne zawody i życie na zamku. Był też czas na wspólną zabawę w krainie klocków i kulek. Będąc w jednym miejscu, mieliśmy okazję zwiedzić całą Polskę, a nawet świat, dzięki odwiedzeniu Parku Miniatur. Nasz wyjazd zakończył się wspólnym obiadem.

  1. i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele wspólnych wycieczek przed nami.

zdjęcia

WYPRAWA KOŁA ROWEROWEGO DO LASU ZABIERZOWSKIEGO

Tym razem grupa dzieci z kółka rowerowego jeździła po Lesie Zabierzowskim, wzdłuż ścieżki edukacyjnej.

Do Zabierzowa dotarliśmy asfaltową trasą rowerową, kolejny odcinek to Velo Rudawa. Las Zabierzowski to leśne dukty poprzedzielane dolinkami. W sumie pokręciliśmy 24 km. Po drodze przystanek przy 100-letnim świerku, posiłek w szałasie. Zmęczeni, ale dotlenieni kończymy 3 wyprawę kółka.

W drodze powrotnej pozdrawiają nas nasi uczniowie wracający z turnieju: Witek, Robert i Dawid.

Cieszymy się gdy w sobotnie przedpołudnie wielu z naszych uczniów aktywnie i sportowo spędza swój wolny czas! Brawo WY!

zdjęcia

 

 

Szkolne wydarzenia

 

W najbliższym czasie

 

 

wakacje
Do wakacji pozostało