WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO ZABRZA I MUZEUM CHLEBA

W dniu 22.11.2022 r. klasy pierwsze wybrały się na swoją pierwszą poważną wycieczkę do kopalni GUIDO w Zabrzu. Zwiedzanie rozpoczęło się od prezentacji stroju górnika oraz sposobu przygotowania się do pracy w kopalni. Następnie cała grupa pokonała wiele schodów prowadzących w dół aby znaleźć się 40m pod powierzchnią ziemi. Przemierzając ciemne korytarze uczniowie poznawali liczne ciekawski na temat pracy górnika, narzędzia pracy, a także rozwiązywali przygotowane dla nich zagadki. Dużo emocji wzbudziło spotkanie z dobrym duchem kopalni "Skarbnikiem" oraz przejażdżka podziemna kolejką. Po pełnym przygód wędrowaniu podziemnymi korytarzami dzieci zjadły smaczny obiad i udały się do Muzeum Chleba w Radzionkowie.  Każdy uczestnik wycieczki samodzielnie wyrabiał i zaplatał ciasto, które następnie trafiło do pieca. W tym czasie dzieci mogły obejrzeć wiele ciekawych i zabytkowych urządzeń, narzędzi piekarskich. Ponadto, zobaczyły jak powstaje i wypieka się chleb, jak wyglądała starodawna kuchnia, cukiernia oraz inne sprzęty codziennego użytku.  Na koniec pierwszoklasiści mogli przenieść się w czasie i zasiąść w ławkach szkoły z dawnych lat oraz poznać panujące w niej zasady. Wychodząc każdy zabrał ze sobą przygotowany wcześniej, pachnący i wypieczony chlebek.