szkoła podstawowa joanna mola

Szkolne wydarzenia


ROK SZKOLNY 2021/2022

WRZESIEŃ

POWITANIE PO WAKACJACH

Jesteśmy znowu w szkole.  Każdy przybył z nadzieją, że będzie to dobry rok szkolny. Ksiądz Rafał przypomniał  wszystkim, że czas płynie, od każdego z nas zależy, jak go wykorzystamy. Wierzymy,  że nasza patronka, św. Joanna pomoże nam dokonywać dobrych wyborów, aby  czasu nie zabrakło na modlitwę, naukę, rodzinę i szkolne przyjaźnie.

zdjęcia

 

SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, poruszamy wśród uczniów bardzo ważny temat dotyczący edukacji dzieci w zakresie ich własnego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze krakowskiej Straży Miejskiej odwiedzili uczniów klas 1 - 3 naszej szkoły. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły oraz unikanie rożnego rodzaju zagrożeń np.: kontaktach z osobami obcymi czy w sytuacjach ‘co zrobić gdy się zgubię’. Spotkanie ze strażnikami miejskimi kształtuje u dzieci prawidłowe nawyki uczestnictwa w ruchu drogowym. Ponadto, dzieci uczą się również podstawowych przepisów w zakresie dotyczącym pieszych i rowerzystów, poznają też znaki drogowe.   Podczas wielu rozmów i udzielaniu odpowiedzi na różne pytania zadawane przez uczniów strażnicy zwracali szczególną uwagę na elementy odblaskowe przyczepione do odzieży, plecaków, które niejednokrotnie ratują życie wielu osobom. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali elementy odblaskowe, aby byli widoczni na drodze poruszając się pieszo.

zdjęcia

MYŚLĄCA KLASA - LEKCJE MATEMATYKI

Metoda “Myślących Klas” została opracowana w wyniku 15-letnich badań prowadzonych przez Petera Liljedahla we współpracy z kanadyjskimi nauczycielami. Obecnie  jest wdrażana w wielu krajach na całym świecie. To ciekawa metoda pracy gdzie każdy uczeń uczestniczy w pracy nad rozwiązaniem postawionego problemu. Zamiast siedzieć w ławkach, losowo dobrane, kilkuosobowe grupy korzystają z tablic, których w nowej klasie mamy aż osiem.  To sposób organizacji nauczania matematyki maksymalizujący zaangażowanie uczniów w myślenie.

zdjęcia

WYCIECZKA KÓŁKA TURYSTYCZNO - ROWEROWEGO

Pierwsza wycieczka górska kółka odbyła się w Beskidach. Trasa dość łatwa, prawie 16 km. Skrzyczne 1257m.npm- Malinowa Skała - Solisko. Wspólnie wędrując nacieszyliśmy oczy pięknymi krajobrazami, jednocześnie podnosząc swoją wytrzymałość. Wróciliśmy zrelaksowani, dotlenieni. Fantastyczny dzień w Beskidzie Śląskim.

zdjęcia

 

WYCIECZKA DO OGRODZIEŃCA

W piątek 17 września 2021 klasy 5a i 5b wybrały się na wycieczkę do Ogrodzieńca w celu zwiedzenia znajdujących się tam, na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, ruin średniowiecznego zamczyska. Uczniowie słuchali opowieści pana przewodnika i dowiedzieli się różnych ciekawych  rzeczy o tym miejscu. Poznali legendę o Białej Damie i widzieli starą studnię, która, zdaniem przewodnika, może być przejściem do podziemnych korytarzy.

Najbardziej podobała się dzieciom wizyta w sali tortur, w której zobaczyli, w jaki sposób kiedyś przesłuchiwano, maltretowano skazańców.

Uczniowie zamierzali jeszcze pojeździć na torze saneczkowym - najbardziej oczekiwanym punktem programu. Niestety uniemożliwił to deszcz.

Mimo braku tej atrakcji wycieczka i tak wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie chętnie wybraliby się tam kolejny raz.

zdjęcia

KIBICUJEMY REPREZENTACJI POLSKI - AMP FUTBOL

Nasza Szkoła propaguje wydarzenia ważne dla rozwoju świadomości świata w młodym człowieku. Z tego też powodu z przyjemnością zaprosiliśmy uczniów naszej Szkoły wraz z całymi rodzinami na finałowy mecz Mistrzostw Europy w Amp Futbolu. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce na Stadionie Crcovii. Z pewnością amp futbol i inne dyscypliny sportu osób niepełnosprawnych zyskają wielu kibiców w naszej społeczności szkolnej. Reprezentacja Polski wywalczyła w tych mistrzostwach brązowy medal.

 

CIEKAWE MIEJSCA W KRAKOWIE - WYJŚCIE W RAMACH KOŁA HISTORYCZNEGO

W sobotę 25 września odbyło się pierwsze wyjście uczestników koła historycznego, którego celem jest poznawanie ciekawych, historycznych  miejsc w Krakowie.

Uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić pozostałości dawnych budowli obronnych otaczających kiedyś miasto. Przez basztę Pasamoników przeszliśmy, gankami dla straży, nad Bramą Floriańską do baszty Stolarzy. Następnie udaliśmy się do Barbakanu wędrując wewnątrz murów słynnego krakowskiego „rondla”.

Spacerując Plantami szukaliśmy pozostałości dawnych baszt i bram, które obecnie zaznaczone są tablicami i zarysem murów.

Naszemu wyjściu towarzyszyła ładna pogoda, gołębie i obwarzanki.

zdjęcia

KÓŁKO ROWEROWE W PUMP - TRACK

W sobotę nasza grupa wykręciła 33km. Doskonaliliśmy nasze umiejętności na torze składającym się z ciasnych zakrętów i muld. Mocno pracowaliśmy nad polepszeniem naszej kondycji, równowagi i umiejętność szybkiej jazdy. Kaski rowerowe, ochraniacze to podstawa na takich torach!

zdjęcia

WYCIECZKA NA GÓRĘ ŻAR

Dnia 27 września uczniowie klas szóstych wzięli udział w wycieczce szkolnej na Górę Żar.

W ramach programu zaplanowanej wycieczki uczniowie mieli możliwość wyjazdu kolejką górską na Górę Żar o wys.751 m n.p.m. Dzięki wspaniałej pogodzie mogli podziwiać piękną panoramę Beskidu Małego wraz z Jeziorem Miedzybrodzkim i położonej nad nim zaporą.

Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem udali się pieszo w dół zboczem Góry Żar w kierunku postoju autokaru.

Kolejnym punktem w programie wycieczki były warsztaty z wyrobu serów w Centrum Regionalnym w Koniakowie. W ich trakcie uczniowie mogli zobaczyć jak wyrabia się sery w tradycyjny sposób jak również spróbować tych regionalnych przysmaków. Był również czas na zakup pamiątek.

Ostatnim punktem programu była wizyta w lokalnej pizzerii, gdzie uczniowie mogli się posilić pyszną pizzą margheritą i podzielić się wrażeniami z wycieczki.

W dobrych nastrojach uczniowie udali się w drogą powrotną do domu.

zdjęcia

ZABYTKI MIASTA KRAKOWA

Klasa 2a w dniu 27 września odbyła wycieczkę śladami historii poznając charakterystyczne zabytki miasta Krakowa. Na wzgórzu wawelskim uczniowie odwiedzili katedrę,poznali tradycję koronacji królów polskich,sarkofag św.Stanisława, a także została im przybliżona  postać św.Jadwigi i nazwiska wybranych królów i bohaterów narodowych spoczywających na Wawelu.Dużo emocji dało im wyjście na Dzwon Zygmunt. Kolejnym punktem wycieczki był spacer do najstarszej części Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie pani przewodnik podzieliła się wiadomościami o tym jak studenci pilnie słuchali podczas trzy godzinnych wykładów, bo nie mieli dostępu do książek z biblioteki. Kto to była Nawojka i jaka historia jest z nią związana.Niestety nie mogli usłyszeć grającego zegara, który jest nadal w remoncie.Odpoczywając na Rynku Głównym usłyszeli historię, czym wolno było handlować, a co było zabronione na największym rynku Europy. Piękno bazyliki Mariackiej zostało im przybliżone bogactwem jej wnętrza ołtarzem Wita Stwosza.Spacer został zakończony po przekroczeniu Bramy Floriańskiej. A degustacja krakowskiego obwarzanka była dopełnieniem spaceru.Poznawanie historii starego Krakowa zatem zostało rozpoczęte przez klasę 2a.

zdjęcia

 KLASA II W PARKU W INWAŁDZIE

W środę, 29 października, klasa 2b wybrała się na wycieczkę do Inwałdu, gdzie czekała na nich moc atrakcji.

 Mimo wczesnej pory i porannego chłodu, z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy spod naszej szkoły. Podróż minęła szybko i nawet się nie obejrzeliśmy, a byliśmy na miejscu. Rozpoczęliśmy od warsztatów, gdzie mieliśmy okazję zrobić świece. Zwiedziliśmy starą Warownię poznając dawne zawody i życie na zamku. Był też czas na wspólną zabawę w krainie klocków i kulek. Będąc w jednym miejscu, mieliśmy okazję zwiedzić całą Polskę, a nawet świat, dzięki odwiedzeniu Parku Miniatur. Nasz wyjazd zakończył się wspólnym obiadem.

Szczęśliwi i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele wspólnych wycieczek przed nami.  

zdjęcia

WYPRAWA KOŁA ROWEROWEGO DO LASU ZABIERZOWSKIEGO

Tym razem grupa dzieci z kółka rowerowego jeździła po Lesie Zabierzowskim, wzdłuż ścieżki edukacyjnej.

Do Zabierzowa dotarliśmy asfaltową trasą rowerową, kolejny odcinek to Velo Rudawa. Las Zabierzowski to leśne dukty poprzedzielane dolinkami. W sumie pokręciliśmy 24 km. Po drodze przystanek przy 100-letnim świerku, posiłek w szałasie. Zmęczeni, ale dotlenieni kończymy 3 wyprawę kółka.

W drodze powrotnej pozdrawiają nas nasi uczniowie wracający z turnieju: Witek, Robert i Dawid.

Cieszymy się gdy w sobotnie przedpołudnie wielu z naszych uczniów aktywnie i sportowo spędza swój wolny czas! Brawo WY!

zdjęcia

PAŹDZIERNIK

IV B W MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ W KRAKOWIE

Klasa 4B, 1 października, udała się z okazji Dnia Chłopaka na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie spędziła bardzo miło czas. Podzielenie na grupy braliśmy udział w warsztatach Światła, podczas których poznaliśmy historię światła rozwiązywaliśmy quiz oraz budowaliśmy miasto przyszłości – nasza wyobraźnia nie ma jednak granic. Nasze wyjście zakończyliśmy spacerem po Kazimierzu. Dziękujemy Rodzicom za organizację tego wspaniałego dnia!

zdjęcia

DROGA PIENIŃSKA I TRZY KORONY - JESIENNA WYPRAWA

9.10 dzieci z kółka turystyczno-rowerowego oraz chętni uczniowie przemierzali szlaki i trasy rowerowe Pienin. Poranny przymrozek nikogo nie przestraszył bo dobrze przygotowaliśmy się do wyprawy. Sprzęt nie zawiódł, mięśnie też dały radę ponieważ trenujemy od początku roku szkolnego. Franek na jednym kole, inni klasyczni na dwóch. Piotr prowadzi grupę, Bruno pilnuje tyłów. Trasą wzdłuż Dunajca pozdrawialiśmy turystów w łodziach flisaków (Lila najgłośniej;), wypatrywaliśmy Sokolicę i najsłynniejsza polską sosnę. Odpoczynek nad brzegiem Dunajca- czy da się puszczać kaczki? Sprawdziliśmy -Da się! Przerwa śniadaniowa. Zmiana butów z rowerowych na górskie i ruszyliśmy na żółty szlak prowadzący na szczyt "Trzech Koron" Maciek i Staszek bez zadyszki pokonywali wszystkie zakręty szlaku. Piękna pogoda skusiła nie tylko nas. Na szlaku dużo turystów i kolejka na platformę widokową:( To nic! My bawiliśmy się super! Jeszcze wspólny obiad, lody i wracamy bezpiecznie do Krakowa. A kto śpiewał najładniej w Busie? Oczywiście Nina i Witek!

Majka ma już pomysł na kolejna wyprawę. Łysica- Góry Świętokrzyski:) Może wybierzecie się z nami?

zdjęcia

LEŚNA PRZYGODA W LASKU WITKOWICKIEGO

W dniu 7.10. 2021r. klasa  III B wybrała się na leśną przygodę do Lasku Witkowickiego. Poranek zapowiadał chłodny dzień, ale radość i pozytywna energia sprawiła, że uczniowie z dużym zaangażowaniem wyczekiwali rozpoczęcia trasy. Wycieczkę rozpoczęliśmy spacerem po leśnej błotnej ścieżce oraz wybudowaniem tamy na małym strumieniu. Klasa w zgrany sposób sprawnie i szybko poradziła sobie z tym zadaniem, które okazało cię bardzo ciekawym doświadczeniem. Następnie poszukiwanie leśnych stworzeń oraz oglądanie zmieniającej się jesienią przyrody okazało się dużym przeżyciem dla dzieci. Był czas na II śniadanie spędzone na hamakach rozwieszonych w lesie między drzewami, co przyniosło ogromną radość.  Na koniec dotarliśmy do miejsca, gdzie rozpaliliśmy ognisko, dzieciaki piekły grzanki, śpiewały piosenki i miały czas na wspólną zabawę na placu zabaw. To był dzień pełen niesamowitych doświadczeń i wrażeń.

zdjęcia

WARSZTATY FAB LAB

W dniu 13 października klasa 6b wybrała się na warsztaty Fab Lab, na których uczniowie mieli okazję uszyć na maszynach do szycia maseczki antysmogowe.

Oto kilka zdjęć z tego wyjścia klasowego: zdjęcia

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

4 października obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Cała Europa i niemalże wszystkie języki Europy były dostępne na wyciągnięcie ręki. Każda z klas miała inny kraj, z którym przeżywała w tym dniu przygody: były prezentacje, kąciki podróżnika, wiele ciekawostek oraz gier i zabaw.
Celebrację tego dnia każda klasa rozpoczęła od zapoznania się z historią EDJO, następnie był quiz o krajach Europy, w którym zwycięzcy otrzymali słodkie upominki, a następnie każda klasa „spędzała” czas w swoim wylosowanym kraju. Zabawie i uśmiechom nie było końca. Dziękujemy Nauczycielom Języków Obcych za organizację  tego kolorowego i wesołego dnia.

zdjęcia

prezentacja

Europejski Dzień Języków Obcych - film

WARSZTATY FAB LAB  2 A

Klasa 2A na warsztatach w pracowni krawieckiej - Fab Lab

zdjęcia

ŻYWE MUZEUM OBWARZANKA - KOŁO HISTORYCZNE

W sobotę, 16 października uczestnicy koła historycznego odwiedzili Żywe Muzeum Obwarzanka.  Podczas spotkania mogliśmy poznać historię tego symbolu Krakowa i spróbować swoich sił jako piekarze. Każdy spróbował swoich wypieków, chociaż przybrały trochę „ ciemny” kolor.

Następnie wyruszyliśmy w kierunku rynku. Po drodze podziwiając Pomnik Grunwaldzki, Barbakan i Bramę Floriańską. Ulicą Floriańską dotarliśmy na rynek pod kościółek św. Wojciecha. Podzieleni na małe grupy obejrzeliśmy wystawę archeologiczną w podziemiach kościółka pochodzącego z X wieku.

Udało się nam jeszcze zobaczyć jeden z legendarnych symboli związanych z królową Jadwigą. Przy kościele Karmelitów zatrzymaliśmy się przy „ stópce królowej Jadwigi” i posłuchaliśmy legendy związanej z tym miejscem.

zdjęcia

DZIEŃ SKUPIENIA NAUCZYCIELI

14 października nasi Nauczyciele mieli możliwość spędzenia Święta Komisji Edukacji Narodowej spotykając się w Tenczynie u braci Kapucynów, w otoczeniu pięknych górskich krajobrazów. Był to szczególny czas wspólnej Eucharystii, refleksji nad Słowem Bożym i własną misją zawodową. Podczas tego dnia formacyjnego podejmowane były między innymi tematy „sztuki życia bez narzekania” oraz ducha wdzięczności i służby. Wspólny czas naszych Pedagogów zaowocował pełnym refleksji panelem dyskusyjnym podsumowującym to niezwykle ubogacające wydarzenie.

zdjęcia

WSZYSTKIE ARRASY KRÓLA Z KLASĄ 8 A

19.10.2021 r. klasa 8 A uczestniczyła w niecodziennej ekspozycji, zwiedzając wnętrza Zamku Królewskiego na Wawelu – a w nich bezcenną kolekcję arrasów króla Zygmunta Augusta.

Wśród 136 wawelskich tapiserii wyróżniają się monumentalne cykle biblijne, które przedstawiają wydarzenia opisane w Starym Testamencie: sceny rozgrywające się w raju, budowę wieży Babel, historię potopu i Noego. Staraliśmy się odczytywać te sceny biblijne wymalowane ręką mistrza tkackiego za pomocą nici i złota.

Podziwialiśmy również werdiury, czyli kompozycje pejzażowe ze zwierzętami, które zachwycają różnorodnością fauny i flory. Z kolei o tożsamości zamawiającego przypominają arrasy z monogramem SA (Sigismundus Augustus) oraz herbami Polski i Litwy.

Wystawa arrasów wawelskich chociaż na chwilę pozwoliła nam przenieść się w czasy świetności Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

zdjęcia

zdjęcia

KIEDY MILION DZIECI ODMAWIA RÓŻANIEC, ŚWIAT SIĘ ZMIENI

W poniedziałek 18 października, cała społeczność naszej szkoły spotkała się w kościele parafialnym, by wspólnie odmówić różaniec w ramach akcji modlitewnej „Milion dzieci modli się na różańcu”. Jest to kampania modlitewna o pokój i jedność na całym świecie, która zachęca jednocześnie dzieci i młodzież do szukania pomocy i wsparcia w trudnych chwilach u Boga. Naszej modlitwie towarzyszyli wielcy polscy święci, którzy cale swe życie oddali w ręce Maryi. Ich postacie przybliżyli nam uczniowie kl. II b. Mogliśmy się wsłuchać we fragmenty listu apostolskiego „Patris corde” papieża Franciszka, które odczytali uczniowie kl. VIII a. Mamy nadzieję, że ta akcja będzie zachętą dla wszystkich uczniów do częstszego sięgania po różaniec

Zdjęcia

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW 2021

W środę, 20 października odbyło się uroczyste Ślubowanie Pierwszoklasistów. Dzieci z klasy 1a i 1b zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne podczas części artystycznej. Uczniowie zaśpiewali naszą szkolną "Piosenkę o uśmiechu" w nowej aranżacji instrumentalnej. Podczas akademii nie zabrakło także odwołania do patronki szkoły - św. Joanny Beretty Molli. Przez całą uroczystość Pierwszoklasistów wspierali uczniowie starszych klas. Po części artystycznej nadszedł czas na ceremonię pasowania na ucznia. Pani Dyrektor Marzena Kamuda oraz ksiądz Dyrektor - Stanisław Czernik dokonali uroczystego włączenia Pierwszoklasistów w poczet uczniów szkoły.

W kolejnym dniu, dzieci z klas pierwszych świętowały przyjęcie do braci uczniowskiej przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

Pierwszoklasistom życzymy wielu radosnych chwil w szkole,sukcesów i wspaniałych wyników w nauce oraz wzorowego zachowania.

zdjęcia

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS PIERWSZYCH

W poniedziałek, 25 października klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do Zagrody edukacyjnej "Zaczarowane wzgórze" koło Dobczyc. Uczniowie podczas zajęć programowych w ośrodku, których temat brzmiał Pan Kartofel, Ziemniak i Grul w jednym koszyku mieli okazję zgłębić wiedzę o jesiennych warzywach. Zajęcia były także świetną okazją do uczenia się zgodnej współpracy, wzajemnego poznawania się i integracji. Piękna pogoda, urokliwe widoki, kontakt ze zwierzętami, dobra zabawa sprawiły, że pierwsza wycieczka uczniów klasy 1a i 1b zostanie przez nich zapamiętana na długi czas.

zdjęcia

5A W MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ W KRAKOWIE

Klasa 5a  udała się dnia 22 października na wycieczkę do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Uczniowie zwiedzili wystawę o Światłach, budowali miasto przyszłości, a na koniec poznawali historię dzielnicy Kazimierz i jego mieszkańców.

zdjęcia

WYCIECZKA KLASY 2 A DO NADLEŚNICTWA NIEPOŁOMICE

28 października klasa 2a pojechała do Nadleśnictwa Niepołomice. Pierwszy etap wycieczki odbył się w Izbie Leśnej. Uczniowie oglądali tam naturalne okazy zwierząt, które za życia mieszkały w Puszczy Niepołomickiej, a ciekawy przekaz leśnika wzbogacił ich wiedzę o tych zwierzętach. Drugim etapem był spacer ścieżką edukacyjną i zbieranie naturalnych darów jesieni- żołędzi i liści. Piękne kolory jesieni i wyczuwalny zapach lasu, o tej porze roku wzbogacił doznania każdego, kto potrafił docenić i zauważyć bogactwo leśnej przyrody.

zdjęcia

LISTOPAD

AKADEMIA KROPELKI W 1 A I 1 B

W czwartek, 04.11.2021 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach ekologicznych "Akademia Kropelki w Twojej szkole", która jest jednym z programów edukacji ekologicznej stworzonym przez Wodociągi Miasta Krakowa. Zajęcia pozwoliły przybliżyć uczniom w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób, zagadnienia związane z wodą. Wspomogły również proces kształtowania dzieci świadomych ekologicznie i uwrażliwionych na środowisko. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jaką rolę pełni woda w przyrodzie, dlaczego jej oszczędzanie jest tak ważne oraz w jaki sposób uzdatnia się wodę. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety i materiały edukacyjne.

zdjęcia

FILM FATIMA

Uczniowie klas starszych obejrzą film "Fatima". Produkcja włoskiego reżysera Marco Pontecorvo (autora zdjęć do "Gry o tron") inspirowana jest potwierdzonymi przez Kościół objawieniami Matki Bożej w portugalskiej miejscowości.

Celem tej formy zajęć jest przybliżenie naszym wychowankom niezwykłych wydarzeń z początku ubiegłego wieku i ich wpływu na życie wiernych. Dzieło ma także uświadomić aktualność przesłania Maryjnej ingerencji w losy XX wieku.

LEKCJA MUZEALNA W SUKIENNICACH

Dnia 17 listopada klasa 6b odwiedziła Sukiennice, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej z cyklu: "Rany! Jestem portretowany!O portrecie".

W trakcie zwiedzania muzeum uczniowie mogli dowiedzieć się o technikach malowania portretów, jak również spróbowania swoich sił w ich tworzeniu.

zdjęcia

WYJŚCIE KLASY VI A I VI B NA MUSICAL "ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

W dniu 23 listopada klasy VI a i VI b obejrzały spektakl pt.„Ania z Zielonego Wzgórza” w wykonaniu aktorów Teatru „Cracovia”.

Sztuka została wystawiona na scenie kina Kijów. Artyści znakomicie przedstawili historię zbuntowanej dziewczynki o ognistych włosach. Była to opowieść, w formie musicalu, mówiąca o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie.

W spektaklu zastosowano ciekawą, kolorową scenografię i liczne piosenki. Niektóre były skoczne, inne miały wzruszać. Musical nie nudził ani dorosłych, ani dzieci.

OPACTWO BENEDYKTYNÓW W TYŃCU - WYCIECZKA KLAS V W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO "MARSZ DO MUZEUM"

W środę (24 listopada) uczniowie klas 5 odwiedzili jedno z najstarszych opactw w Polsce - Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach i wcielili się w role średniowiecznych skrybów.

Warsztat poświęcony był tajnikom pracy skryby i iluminatora. Uczestnicy poznali rolę i charakter skryptoriów klasztornych oraz dowiedzieli się jak i z czego powstaje średniowieczna książka. Spotkanie odbywało się w zrekonstruowanym skryptorium Opactwa, a uczniowie uczyli się pisać gęsim piórem.

Zwiedziliśmy również kościół p.w. św. Piotra i Pawła oraz krużganki klasztoru i inne tajemnicze klasztorne zakamarki.

zdjęcia

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 19 listopada nasza społeczność szkolna upamiętniła Dzień 11 Listopada – Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Klasy 4A i 4B wraz z wychowawcami przygotowały uroczysty apel, aby przypomnieć Wszystkim drogę Polski do Niepodległości, która była bardzo długa i pochłonęła wiele ofiar. Szanujmy i kochajmy nasz kraj, także siebie wzajemnie.

 

zdjęcia

 

 

GRUDZIEŃ

NA TROPIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - MIKOŁAJKI W KLASACH 1-3

W poniedziałek, 6 grudnia w naszej szkole odbył się niezwykły dzień. Uczniowie z klas 1 - 3 wzięli udział w mikołajkowej grze na terenie szkoły. Wykonując zadania o świątecznej tematyce dzieci miały okazję doskonalić swoje umiejętności z zakresu kodowania i programowania, ćwiczyć logiczne myślenie oraz umiejętność zgodnej współpracy.  Uczniowie tańczyli zakodowany taniec, sterowali robotami, rozwiązywali dyktanda graficzne, łamali anielskie szyfry, turlali świąteczne postacie oraz "ożywiali" obrazki. Realizacja każdego zadania przybliżała dzieci do otrzymania zaproszenia na spotkanie ze specjalnym gościem. Po zakończeniu gry, każda klasa miała okazję spędzić czas ze św. Mikołajem i z Aniołkiem. Wszystkie dzieci otrzymały piękne prezenty, za które w szczególności dziękujemy szkolnym Pomocnikom świętego Mikołaja. 

zdjęcia

„ŚLADEM EUROPEJSKIEJ TOŻSAMOŚCI KRAKOWA”

W dniu trzeciego grudnia klasy piąte odwiedziły muzeum w podziemiach Rynku Głównego.  Zwiedzaliśmy stałą ekspozycję, zatytułowaną „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Jest to multimedialne widowisko - podróż w czasie, w której poczuliśmy atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W trakcie zwiedzania towarzyszyły nam odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat.

Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związku tego miasta z Hanzą oraz ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują natomiast tzw. świadki archeologiczne - zachowane profile ziemne.

Zwiedzając, wędrowaliśmy pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. Przewodniczka w tym czasie opowiadała nam o życiu codziennym Krakowa, udokumentowanym przez zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen).

zdjęcia

WYCIECZKA KLASY 2 A DO WIELICZKI

9 grudnia klasa 2a odwiedziła Kopalnię Soli w Wieliczce i brała udział w zajęciach tematycznych ,,Solilandia". Aktywne zaangażowanie dzieci przełożyło się na mnóstwo radości i dobrej zabawy. Dodatkowo spotkanie na żywo z wybranymi bohaterami lektury Beaty Kołodziej było niesamowitym przeżyciem dla każdego ucznia. Zadania w podziemnych korytarzach i zaskakujące niespodzianki przygotowane przez przewodnika były wyzwaniem dla każdego, a zaliczane kilometry spaceru nie zniechęcały nikogo. Wszyscy bawili się doskonale!

zdjęcia

WIGILIE KLASOWE 2021

Wigilia klasowa to świetny moment, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości, przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd oraz wspólnym posiłku wprowadzić wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. W naszej szkole klasowe spotkania wigilijne odbyły się w piątek 17 grudnia. W tym uroczystym dniu uczniowie w odświętnych strojach dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy i składali sobie życzenia. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole znalazł się opłatek, stroik i słodkości przygotowane przez rodziców. Dziękujemy rodzicom za włączenie się w pomoc w organizowaniu Wigilii klasowych.

zdjęcia

SPOTKANIE Z PANEM FISCHEREM

Już niemal tradycją stały się lekcje przedświąteczne z Austriakiem, Panem Josefem Fischerem, który po raz czwarty wprowadził uczniów naszej szkoły w przedświąteczny klimat. Spotkanie odbyło się 20.12.2020 z uczniami klasy 5b i miało na celu przybliżenie tradycji Świąt Bożego Narodzenia w Austrii i Niemczech. Uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną przez Pana Fischera oraz mieli również okazję zadać naszemu gościowi kilka pytań dotyczących jego życia w Polsce i Austrii. Uczniowie porozumiewali się z Panem Fischerem oczywiście w języku niemieckim. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękujemy Panu Fischerowi za poświęcony czas i podzielenie się z nami swoją fachową wiedzą.

Zapraszamy ponownie!

Uczniowie klasy V b wraz z nauczycielem języka niemieckiego Panią Edytą Śliwą

zdjęcia

GWIAZDKA DLA STARSZEGO I CHOREGO ZWIERZAKA – PODSUMOWANIE AKCJI

Ten, kto niczego nie odda, niczego też nie otrzyma.” – Autor nieznany, „Kwiatki Świętego Franciszka z Asyżu”


Charytatywna akcja świąteczna „Gwiazdka dla starszego i chorego zwierzaka” organizowana przez Świetlicę szkolną dobiegła końca. Zebrane dary zostały już dostarczone do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, mieszczącego się przy ul. Rybnej 3 w Krakowie.

W imieniu Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami z całego serca dziękujemy za udział w akcji i ogrom darów, które Państwo ofiarowali.

Najbardziej zaangażowaną w zbiórkę klasą okazała się 3B. Gratulujemy i obiecujemy, że nagroda w postaci wycieczki przyrodniczej na terenie Krakowa odbędzie się na wiosnę lub wczesnym latem, kiedy pogoda będzie słoneczna i przyjemna.

Każdy zaangażowany w akcję uczeń otrzymał +1 punkt do zachowania, a klasy mogą cieszyć się dyplomami, które przypominają o pięknym, dokonanym przez Nas wszystkich, dziele pomocy potrzebującym zwierzętom.

Udowodniliśmy, że za przykładem Świętego Franciszka z Asyżu, potrafimy otworzyć serca również dla maluczkich bożych stworzeń, niemających swojego głosu, by o pomoc prosić.

zdjęcia

STYCZEŃ

"BEZPIECZNIE NA ŚNIEGU"- LEKCJA Z GOŚCIEM

W piątek, 14 stycznia br. w klasach pierwszych i w klasach drugich odbyły się spotkania z przedstawicielami straży miejskiej. Uczniowie wysłuchali prelekcji pt. "Bezpiecznie na śniegu", podczas której mali uczestnicy po raz kolejny poznawali zasady bezpiecznego zachowania podczas zimowych zabaw. Wiedza na ten temat na pewno przyda się w czasie feryjnego wypoczynku.

zdjęcia

 

 

Z życia szkoły

 

W najbliższym czasie

 

 

wakacje
Do wakacji pozostało