Warsztaty z produkcji żelków - klasa 5a

W dniu 21 stycznia klasa 5a została zaproszona na warsztaty, które odbyły się na Uniwersytecie Rolniczym na Wydziale Technologii Żywności. Spotkanie przeprowadzone zostało przez Panią Marzenę Zając, mamę jednej z uczennic.
Tematem przewodnim warsztatów była produkcja żelków. Na początku spotkania Pani Zając opowiedziała uczniom o różnych substancjach używanych w procesie tworzenia żelków - między innymi o żelatynie i kolagenie.

Następie uczniowie zapoznali zostali z zadaniem, jakie mieli wykonać w grupach 3-osobowych. Przy każdym stanowisku znajdowały się składniki i sposób przygotowania smakołyków. Każda z grup tworzyła żelki o różnym smaku i składzie.

Po około 20 minutach nasze żelki trafiły do lodówki, gdzie musiały stwardnieć. Po skończonej pracy Pani Marzena pokazała nam wcześniej przygotowane przez nią smakołyki. Mogliśmy skosztować różne smaki żelków jak i sprawdzić ich twardość za pomocą specjalnej maszyny. Degustacja wykonanych przez nas produktów miała miejsce w czwartek, gdyż żelki musiały uzyskać odpowiednią konsystencję. Warsztaty były niezwykłą przygodą.

Dzięki zaproszeniu Pani Marzeny poznaliśmy wiele tajników wykorzystywanych podczas ich produkcji.

Dziękujemy za zaproszenie!
Klasa 5a wraz z wychowawcą